Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2011-11-27 18:59:09

Zhuf
Člen/ka

Kdo platí daň a od jaké výše?

Dobrý den,

jsem zaměstnanec a také pracuji jako OSVČ (činnost vedlejší). Ve svém podnikání občas využívám spolupráce kamaráda, ten pracuje u jiné firmy také jako zaměstnanec. Kamarád u mne pracuje na dohodu o provedení práce. Lze to z jeho strany považovat za příložitostný přivýdělek, ze kterého nemusí platit daň z příjmu (nepřesahuje! 20.000,-kč ročně)? Zdravotní a sociální pojištění také neplatí? Musím já jako zaměstnanec a OSVČ na vedlejší činnost za něj odvádět zdravotní a sociální pojištění nebo daň? Musím mu vystavit přehled o příjmech, aby si mohl podat sám přiznání k dani, nebo v tomhle případě mu jako doposud bude přiznání k dani vyhotovovat jeho mzdová účtárna (zaměstnavatel)?

Děkuji

Editoval Zhuf (2011-11-27 18:59:30)

Offline

 

#2 2011-11-28 00:00:13

Zdena
Moderátorka

Re: Kdo platí daň a od jaké výše?

Příjem z dohody o provedení práce není příjmem z příležitostné činnosti a nelze jej proto osvobodit od daně. Pokud jste uzavřeli DPP (pracovněprávní vztah), tak jste se zajisté přihlásil na FÚ jako plátce daně ze závislé činnosti a odvádíte z vyplacených odměn daň. Z DPP se neodvádí zdravotní ani sociální pojištění (od roku 2012 se bude odvádět, pokud odměna přesáhne 10 tis. Kč měsíčně). Pokud odvedete z odměny zálohovou daň (měsíční odměna nad 5 tis. Kč), tak zaměstnanci vystavíte potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách, zaměstnanec nemůže požádat o roční zúčtování daně u svého zaměstnavatele, ale podá si daňové přiznání sám.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB