Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, které jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2017-04-12 06:16:23

romča
Člen/ka

DPH z roku 2016

Dobrý den,
v roce 2016 jsem si zapomněla uplatnit DPH, je možné uplatnit v tomto čtvrtletí za rok 2016?? jak to lze provést?? jedná se o výdaj do 10000,- moc děkuji

Offline

 

#2 2017-04-12 07:30:25

Marko78
Člen/ka

Re: DPH z roku 2016

Dobrý den, můžete uplatnit tři roky zpětně v řádném daňovém přiznání. jak to provést? - záleží na softwaru, u těch které znám se většinou vyplňuje i datum uplatnění DPH a podle tohoto data to vstupuje do přiznání k DPH i do KH.

Offline

 

#3 2017-04-19 15:40:16

romča
Člen/ka

Re: DPH z roku 2016

Tak tedy opravud řádné daňové přiznání?? a kontrolní hlášení - také řádné- žádné dodatečné?? nějak mi to software nebere (nebo to neumím) můžu si případně upravit v EPO sama?? znamená to tedy, že navýším základ i DPH??? a bylo by to tak i v tom případě, kdyby se jednalo o fakturu nad 10000,-??? moc děkuji za odpověď

Offline

 

#4 2017-04-19 18:42:33

Zdena
Moderátorka

Re: DPH z roku 2016

Vedete účetnictví, nebo DE? Používáte krátící koeficient? Doklad, ze kterého jste neuplatnila DPH, byl v roce 2016 ve výdajích včetně DPH, nebo je to zapomenutý doklad, který nebyl podchycen?

Offline

 

#5 2017-04-21 12:20:32

romča
Člen/ka

Re: DPH z roku 2016

Vedeme daňovou evidenci, v roce 2016 jsem dala pouze do nákladů bez DPH, tedy DPH jsem neuplatnila - byl to zapomenutý doklad, na který jsem přišla v okamžiku, kdy jsem neměla ještě daňovou evidenci uzavřenou a dělala jsem daňové přiznání, byl za hotové, tudíž jsem ho do roku 2016 nacpala. Krátící koeficient jsem u tohoto dokladu nepoužila .

Offline

 

#6 2017-04-22 00:40:56

Zdena
Moderátorka

Re: DPH z roku 2016

Dodatečné přiznání byste musela udělat v případě, že byste požívali krátící koeficient (uskutečňujete i plnění, ze kterých nemáte nárok na odpočet), v posledním přiznání roku byste prováděli vypořádání a vypočítávali nový koeficient, tam musí být zahrnuty všechny doklady, které se týkají daného roku. Pokud nepoužíváte krátící koeficient, tak můžete uplatnit nárok na odpočet v řádném přiznání kdykoliv v následujících 3 letech.

Do přiznání a do KH bych doplnila základ daně a daň v EPO ručně.

Offline

 

#7 2017-04-22 15:00:25

romča
Člen/ka

Re: DPH z roku 2016

Paní Zdeno, děkuji. Předpokládám, že v okamžiku kdy se mi dostala faktura cca za 4000,- do ruky a já jsem rozhodla, že ji dám do nákladů pouze ve výši 80% rovněž takto uplatním i DPH, že se nejedná o použití krátícího koeficientu. tomu zas až tak nerozumím,...

Offline

 

#8 2017-04-22 18:27:01

Zdena
Moderátorka

Re: DPH z roku 2016

Zřejmě použijete přijaté plnění i pro osobní spotřebu. V tom případě se nejedná o použití krátícího koeficientu (§ 76 ZDPH), ale o odpočet daně v poměrné výši podle § 75 ZDPH.

Uskutečňujete nějaká osvobozená plnění bez nároku na odpočet, například finanční činnosti nebo dlouhodobé pronájmy neplátcům? Pokud ne, tak si nemusíte lámat hlavu s krátícím koeficientem.

Offline

 

#9 2017-04-22 19:18:54

romča
Člen/ka

Re: DPH z roku 2016

ano, přesně tak, pro osobní spotřebu. Tak tedy v rámci EPO doplním ručně - tedy navýším základ i DPH a mělo by to být vpořádku. Moc děkuji za Vaši radu.

Offline

 

#10 2017-04-22 19:38:44

Zdena
Moderátorka

Re: DPH z roku 2016

Možná by to šlo nějak zadat do programu. Ale než vykoumáte postup, tak to máte dávno zadané v EPO ručně. Přeji pěkný zbytek pracovního víkendu:-)

Offline

 

#11 2017-04-24 18:34:10

denjaska
Člen/ka

Re: DPH z roku 2016

Dobrý den,
podnikatel mi donesl doklady z roku 2016 o nákupu PHM (cca za 20 tis. včetně DPH).
V loňském roce měl nízký daňový základ, dodatečné přiznání k dani z příjmů určitě nebudu podávat, ale chtěla bych se zeptat, zda můžu uplatnit DPH v letošním roce a  základ dát do daňové evidence jako nedaňový výdaj....?
Co na to FÚ při případné kontrole...?

Offline

 

#12 2017-04-24 18:47:30

denjaska
Člen/ka

Re: DPH z roku 2016

denjaska napsal(a):

Dobrý den,
Fyzická osoba, plátce DPH, v roce 2016 měl  nízký daňový základ, takže neuplatnil zaplacené doklady o nákupu PHM,(cca za 20 tis. včetně DPH).
Dodatečné přiznání k dani z příjmů určitě nebudu podávat, ale chtěla bych se zeptat, zda můžu uplatnit DPH v letošním roce a  základ jako nedaňový výdaj? ?Vím, že dle zákona o DPH je možnost uplatnit DPH 3 roky zpětně, ale raději se ptám... Co na to FÚ při případné kontrole...?

Offline

 

#13 2017-04-24 18:48:49

denjaska
Člen/ka

Re: DPH z roku 2016

oprava

Offline

 

#14 2017-04-26 12:49:59

jaromira
Člen/ka

Re: DPH z roku 2016

Dobrý den,

ano, lze tak jak píšete, ZD nedaňově, DPH klasicky v řádném Přiznání až 3 roky zpětně.
FÚ nic, je to podle zákona.

Offline

 

Zápatí

TOPlist

Powered by PunBB | CZ / SK
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson