Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-08-25 13:51:50

Pavla69
Člen/ka

auto v pronájmu

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat:
Jsme Česká firma spol. s r.o. a máme v pronájmu osobní automobil. Smlouva o pronájmu je s firmou v Německu, tudíž nám chodí i fa z Německa.
Tímto autem dojíždí do naší firmy v Česku společník, který bydli v Německu. Společník mi předkládá účtenky za PHM.
Já tyto účtenky za PHM dávám do účetnictví jako daňově neuznatelné náklady.
Ty faktury o pronájmu auta ale jsou v účetnictví jako daňově uznatelné náklady naší firmy - děláme i knihu jízd.
Auto není v majetku firmy
Tak nevím jestli jsou obě věci správně nebo špatně. Jestli jedna souvisí s druhou.
Budu moc ráda když mi poradíte. Moc děkuji Pavla

Offline

 

#2 2009-08-26 22:24:59

Zdena
Moderátorka

Re: auto v pronájmu

Postupovala bych stejně, jako u českého společníka. Pokud bezplatně využívá auto, pronajaté firmou, pro soukromé cesty, tak bych mu přidanila příjem ve výši 1% ze vstupní ceny auta (minimálně 1.000,- Kč) podle § 6/6 ZDP. PHM, které spotřeboval při cestách z místa bydliště do místa výkonu práce (pokud je i zaměstnancem), nebo  do sídla společnosti a zpět, bych účtovala nedaňově. Můžete mu sice vnitřním předpisem či smlouvou přiznat i tyto cestovní náhrady, pak budou pro firmu daňově uznatelné, ale u zaměstnance (společníka, jednatele) je bude nutné přidanit, neboť se jedná o náhrady nad limity stanovené zákoníkem práce.

Podotýkám, že tyto stránky jsou určeny především pro OSVČ, problematika právnických osob zde není řešena. Zkuste například diskuzi zde: http://business.center.cz/business/diskuze/

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB