Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-08-05 21:55:37

honza
Člen/ka

odpovědný zástupce

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat. Chceme z otcem založit živnost, s tím,že otec by byl mím odpovědným zástupcem. Jen jsem chtěl vědět v jakém vztahu budeme pracovat. Jesti bude jako mím zaměstnancem, nebo s ním mám uzavřít nějakou dohodu o provedení práce nebo tak něco a jak mu mám platiť atd.Oba jsme zaměsnáni tak by se jednalo z největší pravděpodobností o vedlejší činost.

Offline

 

#2 2009-08-08 22:47:36

Zdena
Moderátorka

Re: odpovědný zástupce

Živnostenský zákon v § 11 říká pouze to, že máte být ve smluvním vztahu. Druh smluvního vztahu si můžete svobodně zvolit podle toho, jaký vztah vám bude vyhovovat. Můžete uzavřít:

-  pracovněprávní vztah (dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, uzavřít pracovní poměr), ale budete mít spoustu administrativních povinností

-  nebo obchodněprávní (pokud je tatínek také podnikatelem), případně občanskoprávní vztah (uzavírá se v případě vztahu mezi podnikatelem a nepodnikatelem). Podle těchto zákonů lze uzavřít smlouvu o spolupráci, inominátní (nepojmenovanou) smlouvu podle § 269, odst. 2  obchodního zákoníku, smlouvu mandátní, nebo příkazní podle obč.zákoníku. V případě obchodněprávního a občanskoprávního vztahu pouze otci vyplatíte odměnu, třeba jednou za rok a o zdanění se otec postará sám. Pokud je pouze zaměstnancem a vyplatíte mu méně, než 6.000,- Kč za rok, tak ani nebude muset podávat daňové přiznání a tento příjem přiznat a zdanit.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB