Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-07-09 12:57:48

Yvisek
Člen/ka

Auto k poodnikání na plyn

Dobrý den,
měla bych na vás prosím dotaz.
Mám auto na plyn koupené asi před 2 roky. Chci si ho dát do nákladů. Zjistila jsem , že pokud je na plyn, nemusím platit silniční daň.
Ale nevím jak dál. Mám si vés knihu jíst?A jak mám počítat pohoné hmoty?Mohu dát do nákladů i opravu, nová kola atd., náhradu cestovného pokudnjezdím dálky?
Nebo je lepší ho vložit do podnikatelského majetku?
Jsem ze všeho nějak zmatená, můžete mi prosím poradit?
Děkuji Ivona

Offline

 

#2 2009-07-15 00:07:16

Zdena
Moderátorka

Re: Auto k poodnikání na plyn

Pokud si chcete uplatňovat výdaje na opravy auta, pak je třeba vložit vozidlo do obchodního majetku. V tom případě povedete knihu jízd, ve které budete evidovat všechny jízdy i ty soukromé a výdaje za pohonné hmoty budete prokazovat doklady o jejich nákupu. Pokud byste chtěla uplatňovat odpisy hmotného majetku a auto jste koupila v době delší, než 1 rok před vložením do OM, pak je budete muset ocenit reprodukční pořizovací cenou. Jestliže nemáte zájem o uplatnění odpisů, pak můžete auto vložit do OM třeba v ceně 1,- Kč. Upozorňuji, že prodej auta, které bylo součástí OM, podléhá dani z příjmů a to ještě 5 let od jeho vyřazení z OM.

Pokud auto nezahrnete do OM, pak si můžete uplatňovat pouze základní sazbu náhrady 3,90 Kč/km a náhradu za spotřebované PHM. Vzhledem k tomu, že není vyhlašována cena LPG, budete muset i pro účely náhrad za spotřebované PHM evidovat doklady o nákupu a používat cenu, za kterou jste plyn nakoupila. Také budete muset zjistit, jakou má vaše vozidlo spotřebu plynu, pokut to není uvedeno v TP.
Druhou možností je tvářit se, že nejezdíte na plyn, platit silniční daň a pro účely náhrad použít vyhlášené průměrné ceny benzínu.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB