Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-03-15 17:02:36

Kolči
Host

Je potřeba živnost nebo ne?

Dobrý den, chtěl bych na svých stránkách zobrazovat reklamu, ať už formou Google AdSense, tak i formou přímého zadání od inzerenta. Je na toto potřeba mít živnostenské oprávnění i v případě, kdy roční zisk z reklamy nepřesáhne 20 000Kč, resp. bude nejspíše kolem 10 000Kč? Děkuji za odpověď

 

#2 2009-03-18 11:34:45

Dany
Host

Re: Je potřeba živnost nebo ne?

Dobrý den,
jsem zaregistrovaná na internetové aukci www.aukro.cz a nemám živnostenský list. Prodávám zde hlavně oblečení, které je mi malé nebo ho již nenosím. Někdy ale i oblečení nové, které jsem si např. koupila a nenosila a mám ho ještě s visačkami. Tento týden mi volala kriminálka, že se mnou potřebují mluvit ohledně aukra a ptali se, jestli vím, že na tuto činnosti musím mít živnostenský list. Vůbec o tom nevím, že je k tomu zapotřebí a myslím, že ani plno lidí, kteří na aukru prodávají ho nemají. Může mi hrozit nějaká pokuta, když prodávám (dražím) pouze věci, které jsem si jednou koupila a chci se jich zbavit? Děkuji za odpověď.

 

#3 2009-03-19 07:24:12

Zdena
Moderátorka

Re: Je potřeba živnost nebo ne?

Jestli občas prodáte věc, která už se vám nehodí, tak na její prodej nepotřebujete živnostenský list. Kdybyste na aukru dražila jen výjimečně, tak by vás asi neuháněla kriminálka. Zřejmě mají zmapovaný objem vašich prodejů.
Pokud opakovaně nakupujete a prodáváte zboží za účelem zisku, pak provozujete živnost a potřebujete živnostenské oprávnění. Může vám hrozit pokuta za neoprávněné podnikání podle § 61 živnostenského zákona, v tomto případě (provozování volné živnosti bez potřebného oprávnění) až ve výši 500 tis. Kč.

Ta kriminálka mi docela leží v hlavě. Pochybuji, že by se o vás zajímali jen kvůli neoprávněnému podnikání, to je záležitost živnostenského úřadu. Je možné, že se na aukru prodávají i zcizené věci a proto se zajímají o prodejce. Pokud jste živnostníkem, tak máte povinnost prokázat původ prodávaného zboží, to asi bude důvod, proč vás upozorňují na potřebnost živnostenského oprávnění.

Offline

 

#4 2009-03-19 07:25:34

Zdena
Moderátorka

Re: Je potřeba živnost nebo ne?

Kolči napsal(a):

Dobrý den, chtěl bych na svých stránkách zobrazovat reklamu, ať už formou Google AdSense, tak i formou přímého zadání od inzerenta. Je na toto potřeba mít živnostenské oprávnění i v případě, kdy roční zisk z reklamy nepřesáhne 20 000Kč, resp. bude nejspíše kolem 10 000Kč? Děkuji za odpověď

Čtěte zde: http://www.jakpodnikat.cz/reklama-na-in … dsense.php

Offline

 

#5 2009-03-30 03:34:37

Jirkaodprahy
Člen/ka

Re: Je potřeba živnost nebo ne?

hlavně je potřeba si uvědomit,že kriminálka nevolá.zřejmě půjde o nějaký žert,na telefonáty od kriminálky nebo policie vůbec nereagujte,není to úřední postup.vyčkejte na doporučený dopis,jinak na to zapomeňte a nebo si stěžujte,víte jak dopadl Kožený a Krejčíř.......
jeden vokradl většinu lidí v republice a ten druhej utekl speciálnímu týmu zásahovky - takže se zasmějte a jděte spát,v tejhle republice vás už nic zajímavýho nečeká....

Offline

 

#6 2009-06-17 11:58:17

D.Zmatená
Člen/ka

Re: Je potřeba živnost nebo ne?

Jsem v předčasném SD. Mám pozastavený ŽL na výrobu dekor. keramiky. Nyní se objevil odběratel, který by ode mně koupil zboží cca do 10000 kč za rok.Nabízí, abych pro něj dělala tuto činnost na DPP. Nešlo by o nedovo lené podnikání? Musím k tomu mít ŽL?
Bylo by vhodnější zahájit normálně podnikání?

Offline

 

#7 2009-06-17 12:28:07

D.Zmatená
Člen/ka

Re: Je potřeba živnost nebo ne?

A co takhle příležitostný výdělek, na ten je třeba mít v mém případě ŽL? Děkuji vám za odpověď a přeji hezký den.

Offline

 

#8 2009-06-23 17:02:46

Zdena
Moderátorka

Re: Je potřeba živnost nebo ne?

Dohoda o provedení práce je pracovněprávním vztahem a v tomto případě nikdy nemůže jít o nedovolené podnikání  -  nepodnikáte, jste zaměstnaná.

Na příležitostou činnost nepotřebujete mít ŽL, ale je těžké posoudit a v případě potřeby též obháhjit, co je příležitostné a co už je soustavné.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB