Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Tvorba WWW při zaměstnání a od září student

#1 2009-05-21 14:54:02

Lostindream
Člen/ka

Tvorba WWW při zaměstnání a od září student

Dobrý den,

je mi 21 let a v současné době pracuji na HPP. Od září nastupuji na vysokou školu a chtěl bych si při studiu přivydělávat. Chtěl bych si vytvořit ŽL na tvorbu webových stránek a grafický design. Jak to bude se poplatky pokud bych začal podnikat od 1.6. nebo 1.7. 2009 (tedy vedlejší živnost) při zaměstnání, nebo až od 1.9., kdy budu již veden jako student.

Je tedy pro mne výhodnější začít podnikat již nyní, nebo až od září? Z čeho všeho budu vypočítávat své daňové přiznání? Budu muset nějak započítat i příjmy z HPP?

Děkuji za rady a přeji příjemný den.

S pozdravem,
Lukáš

Offline

 

#2 2009-05-30 22:10:19

Zdena
Moderátorka

Re: Tvorba WWW při zaměstnání a od září student

Podnikání při zaměstnaní i při studiu se z hlediska pojistných posuzuje stejně, v obou případech jde o vedlejší činnost. Z hlediska sociálního pojištění se mi jeví jako výhodnější  delší podnikání - příjmy se rozloží do více měsíců. Z hlediska zdravotního pojištění a daně z příjmů není počet měsíců podnikání důležitý.

Pokud byste chtěl ukončit pracovní poměr a udělat si před školou prázdniny, tak na období, kdy už nebudete mít zaměstnání a ještě nebudete studentem raději přerušte provozování živnosti, neboť byste byl posuzován jako OSVČ hlavní a musel byste platit pojistné z minimálního vyměřovacího základu bez ohledu na skutečnou výši příjmů.

Do daňového přiznání zahrnete všechny příjmy, kterých jste v příslušném roce dosáhl, tedy i příjmy ze zaměstnání.
Postup při vyplnění daňového přiznání: http://www.jakpodnikat.cz/danove-priznani.php

Offline

 

#3 2009-05-30 22:39:04

Lostindream
Člen/ka

Re: Tvorba WWW při zaměstnání a od září student

Děkuji za odpověď a za odkaz. Nyní už snad vím, co jsem potřeboval.

Hezký zbytek víkendu.

Offline

 

#4 2009-05-30 23:32:24

Zdena
Moderátorka

Re: Tvorba WWW při zaměstnání a od září student

K postupu při platbách pojistného na zdravotní a sociální pojištění se ještě mrkněte na moji dnešní odpověď paní Markétě: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=3432
u vás to bude obdobné, také budete mít vedlejší činnost.

Offline

 
  • Index
  •  » Živnosti
  •  » Tvorba WWW při zaměstnání a od září student

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB