Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-08-05 18:17:36

Luboš
Host

Je povinné schovávat výpisy z účtu?

Dobrý den, podnikám již 3 roky jako OSVČ, vedu daňovou evidenci v Excelu - příjmy a výdaje. Bohužel jsem si příliš nelámal hlavu s účty - mám několik účtů a na nich jsem míchal platby z podnikání a soukromé, což asi byla chyba a navíc jsem ani neschovával výpisy z těchto účtů, myslel jsem že to není potřeba. Dnes mi paní účetní řekla, že výpisy z účtů, na které přicházejí-odcházejí platby týkající se podnikání je potřeba schovávat, že to finanční úřad může kontrolovat a že daňová evidence nestačí. Chtěl bych se zeptat, jestli je toto pravda a jaký zákon přikazuje výpisy z účtů uchovávat, popř. jaké mi hrozí sankce, pokud je při kontrole nebudu schopen předložit. Děkuji.

 

#2 2008-08-07 21:21:24

Zdena
Moderátorka

Re: Je povinné schovávat výpisy z účtu?

Důvěřujte své účetní, má pravdu:-)
Daňová evidence má obsahovat údaje o příjmech a výdajích a vykazované údaje také potřebujete podložit nějakým dokladem, nemůžete si je vymýšlet. Cituji § 7b odst. 5 zákona o daních z příjmů: Poplatník je povinen uschovávat daňovou evidenci za všechna zdaňovací období, pro která neskončila lhůta pro vyměření daně stanovená tímto zákonem nebo zvláštním právním předpisem. (zvláštním předpisem se myslí zákon o správě daní a poplatků - letos ještě mohou doměřit roky 2004 - 2007).
Máte například přijatou fakturu, v DE si můžete uplatnit výdaj až při její úhradě, takže musíte prokázat, že jste ji opravdu zaplatil. Pokud nedoložíte úhradu výpisem z účtu (nebo potvrzením o platbě v hotovosti), pak vám FÚ neuzná výdaj na podnikání, tím pádem se vám zvýší rozdíl mezi příjmy a výdaji, základ daně a také daň, kterou vám FÚ doměří s patřičným úrokem z prodlení.
Se sankcemi to ale nemusí být tak žhavé, jak by se na první pohled zdálo. Možná jste byl povinen platit daň z minimálního základu a případné doměření by se vás potom třeba ani nedotklo. Pokud by se na základě kontroly FÚ měnily vaše příjmy a výdaje, pak byste také musel podat opravné přehledy o příjmech a výdajích za příslušný rok, přepočítat a případně doplatit pojistné. Samozřejmě i tady může nastat situace, že se vás to finančně nedotkne, pokud jste byl povinen platit pojistné z minimálního vyměřovacího základu a i po opravě přehledů budete pod MVZ.

Offline

 

#3 2009-01-24 22:42:36

JanaP
Host

Re: Je povinné schovávat výpisy z účtu?

Hezký večer,

ráda bych se zeptala, jak mám prokázet výdej peněz, když nakupuji zboží na fakturu s dobírkou a žádný doklad od pošty či přepravní služby nemám. Stačí jen to, že bez zaplacení by mi to nedali? A ještě jedna otázka: dodavatel mi vystaví fa např. 1.1., bude dobírkou a já si zboží vyzvednu a zaplatím  např. 14.1.. Do evidence tedy napíši 14.1. fa....atd.? Asi jsem to dělala špatně, doteď jsem faktury zapisovala dle data vystavení. A naopak, svou vystavenou fa zapíši až ji budu mít uhrazenu s datem úhrady? Vystavím 1.1., zákazník zapl.14.1. a já ji zapíši 14.1. i když byla třeba úplně prní fa v novém roce?
Děkuji ta odpověď
Jana

 

#4 2009-01-24 22:55:54

JanaP
Host

Re: Je povinné schovávat výpisy z účtu?

A ještě jedna otázka: mám eshop, když si zákazník objedná, zvolí platbu převodem, zaplatí a já mu zboží vyfakturuji a dodám třeba až za 14dnů, jak naložit s tím toto? A když se mi to stalo právě na přelomu účetních období? Jak toto zapsat, do kterého roku a jak,

Moc moc prosím za odpověď
Jana

 

#5 2009-01-30 17:59:02

Zdena
Moderátorka

Re: Je povinné schovávat výpisy z účtu?

Zákazník zaplatil např. 28.12.08, takže budete mít příjem z podnikání v roce 2008. Fakturu bych vystavila do 31.12. 08 (bez ohledu na to, že ji píši a odesílám až v roce 2009).

Offline

 

#6 2009-01-30 18:00:16

Zdena
Moderátorka

Re: Je povinné schovávat výpisy z účtu?

JanaP napsal(a):

Hezký večer,

ráda bych se zeptala, jak mám prokázet výdej peněz, když nakupuji zboží na fakturu s dobírkou a žádný doklad od pošty či přepravní služby nemám. Stačí jen to, že bez zaplacení by mi to nedali? A ještě jedna otázka: dodavatel mi vystaví fa např. 1.1., bude dobírkou a já si zboží vyzvednu a zaplatím  např. 14.1.. Do evidence tedy napíši 14.1. fa....atd.? Asi jsem to dělala špatně, doteď jsem faktury zapisovala dle data vystavení. A naopak, svou vystavenou fa zapíši až ji budu mít uhrazenu s datem úhrady? Vystavím 1.1., zákazník zapl.14.1. a já ji zapíši 14.1. i když byla třeba úplně prní fa v novém roce?
Děkuji ta odpověď
Jana

Bude záležet na toleranci správce daně. Vy máte povinnost prokázat, že jste peníze skutečně vydala a pošta i přepravní společnosti mají naopak povinnost vydat vám stvrzenky o přijatých částkách. Ale sami od sebe vám je nevydají, protože je to zdržuje, musíte se vehementně dožadovat sama:-)

K fakturám: pokud vedete knihu závazků, pak do ní zapisujete datum vystavení faktury a datum, kdy jste ji uhradila. Do daňové evidence (peněžního deníku) uvádíte fakturu -  uplatňujete si výdaj na podnikání - až dnem její úhrady. Totéž bude u vystavených faktur. Pohledávka vznikne dnem vystavení 1.1. a příjem z podnikání přiznáte až ke dni, kdy jste obdržela úhradu, tedy 14.1.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB