Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-01-16 18:42:30

michaln
Host

Zdravotní pojištění z autorských honorářů se od 1.1.2009 NEPLATÍ

Přišla mi přímo od VZP odpověď na jednu moji otázku, kde mimojiné stojí "Od 1.1.2009 se z autorských honoráru do 7.000 Kc mesícne, zdanovaných zvlástní sazbou dane, zdravotní pojistení neodvádí".

Víte o tom někdo něco víc? Nikde na internetu jsem nic takového nenašel, ani na stránkách VZP.

 

#2 2009-01-25 18:33:02

Zdena
Moderátorka

Re: Zdravotní pojištění z autorských honorářů se od 1.1.2009 NEPLATÍ

Jestli mi paměť slouží, tak se podle původně schválené novely, která měla vstoupit v platnost už od 1.1.2007, z těchto příjmů (zdaněných u zdroje zvláštní sazbou) pojistné odvádět nemělo. 

Dívala jsem se do zákona o veřejném zdravotním pojištění a pokud jsem jej dobře pochopila, pak je  třeba nadále odvádět ZP i z autorských honorářů, zdaněných zvláštní sazbou. Osoby vykonávající uměleckou nebo jinou tvůrčí činnost na základě autorskoprávních vztahů jsou podle § 5/b/bod 4. zákona považovány za OSVČ. Ustanovení o pojistném při danění zvláštní sazbou jsem v zákoně neobjevila.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB