Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2009-01-23 08:17:31

ludmila
Člen/ka

dohoda o pracovní činnosti a přiznání pro Fú

V roce 2008 jsem zaměstnala na dohodu o pracovní činnosti dceru v měsících dubnu, květnu a červnu. Dcera byla v té době současně vedena v evidenci úřadu práce. Hrubá mzda v každém měsíci činila 2 615,- Kč. Ze superhrubé mzdy jsem odvedla Fú opakovaně daň ve výši 15 % a sice
530,- Kč. Dodatečně v měsíci lednu jsem za sebe a dceru odvedla SP a ZP. Dcera je od 1.9.2008 také Osvč a její hrubý příjem činil 49 000,- Kč.
Nyní dceři vypracovávám daňové přiznání . Dcera neměla u mě podepsané prohlášení k dani. Nevím kam do daňového přiznání mám zapsat její hrubý příjem, čím ho mám dokladovat, kam mám zapsat sraženou zálohu na daň ve výši 1 590,-Kč. Dále se chci zeptat zda má dcera nárok
na daňový bonus na l dítě v plné výši 10 680,- Kč. Je samoživitelka. A jaký nárok má na slevu na na sebe jako na poplatníka. Zda ji bude vrácena zaplacená záloha ve výši 1 590,- Kč. Děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2009-01-23 20:38:07

Zdena
Moderátorka

Re: dohoda o pracovní činnosti a přiznání pro Fú

Při nepodepsaném prohlášení a hrubém příjmu do 5.000,- Kč měsíčně jste dceři strhávala srážkovou daň (výpočet daně mi vychází na 525,- Kč/měs.), která je konečná.
Zkuste si přepočítat daň v kalkulátoru zde:
http://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-c … yform=true
Takovéto příjmy už dcera neuvádí do svého daňového přiznání, tudíž si ani nemůže vyúčtovat sraženou daň.

Dcera by ale u vás mohla do 15.2.2009 dodatečně podepsat prohlášení k dani za duben až květen 2008, aby se ze srážkové daně stala daň zálohová. Pokud jste na FÚ registrována pouze jako plátce srážkové daně, tak byste si doplnila registraci ještě o daň zálohovou. Daň jste zřejmě odesílala na účet FÚ s předčíslím 7720. Pokud ano, tak písemně požádejte FÚ o převedení odvedené daně na zálohovou (předčíslí 713). Pak byste přepočítala výplaty (dceřina daň bude po přepočtu při uplatnění slevy na poplatníka nulová), a mohla byste dceři vystavit potvrzení o zdanitelných příjmech a sražených zálohách. Vámi odvedenou daň by dcera uvedla do svého daňového přiznání na řádku 84. Při takto nízkých celoročních příjmech by sražené zálohy byly přeplatkem na dani, které by jí FÚ vrátil. Tento postup uvádím jako možný, nikoliv jako povinný.

Při hrubém ročním příjmu ve výši alespoň 48 tis. Kč (částka je šestinásobkem minimální mzdy a započítávají se příjmy z podnikání i ze zaměstnání), má dcera nárok na uplatnění daňového bonusu na vyživované dítě v plné výši, pokud dítě vyživovala celý rok. Má nárok uplatnit slevu na poplatníka v nekrácené výši 24.840,- Kč (pozor, tuto slevu lze uplatnit pouze do výše daně, takže jí dcera ani nevyčerpá).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB