Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2022-02-28 20:08:01

jola
Člen/ka

Přechod z paušálních výdajů na skutečné a prodej IM.

Dobrý večer, paní Zdeno, prosím o radu, jak postupovat v případě, že klient doposud uplatňoval výdaje jako procento z příjmů. Za rok 2021 má dost vysoké příjmy a už se mu nevyplatí uplatňovat výdaje paušálem, proto přejde na skutečné výdaje. Ale v roce 2020 červen zakoupil IM elektrokolo v hodnotě 54.500,- bez DPH. Z pohledu DPH si uplatnil 50% ekonomické využití, 50% osobní. Z pohledu daně z příjmu nevložil do OM, protože byl paušalista. V roce 2021 únor elektrokolo prodal odvedl z prodejní ceny DPH a teď nevím, když bude v tomto roce uplatňovat skutečné výdaje, bude muset tento příjem zdaňovat podle §7 příjmy z podnikání,  jaký by si mohl uplatnit výdaj. A nebo bude danit podle § 10 a výdaj by byla PC majetku.
A ještě mám jednu otázku, ten samý klient v roce 2019 mu otec daroval nemovitost, opět jako paušalista nevložil do OM, ale část prostoru pronajímal příjem z tohoto pronájmu jsme zdanili v §9  30% výdaje. Prostor pronajímá pořád, jak to bude v roce 2021, když přejde na skutečné výdaje, tak bude moct nemovitost k 1.1.2021 vložit do majetku, ale nemůže provádět odpisy, protože majetek nabyl darováním. Bude tento pronájem za rok 2021 příjmem podle §7 .

Předem moc děkuji za odpověď.

Hezký večer.                                                                                                                                         Jarmila

Offline

 

#2 2022-02-28 23:08:39

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod z paušálních výdajů na skutečné a prodej IM.

Dobrý večer, paní Lído. Předpokládám, že elektrokolo nemá registrační značku (výkon do 250 W, rychlost do 25 km/h, zkrátka není motorovým vozidlem).  Pokud kolo nevloží před prodejem do OM (proč by to dělal?), tak bych příjem z prodeje vůbec nezdaňovala. Prodává svůj osobní majetek a příjem z prodeje movitých věcí je osvobozen od daně podle § 4/1/c) ZDP. Zákon vylučuje z osvobození příjmy z prodeje movité věci, která byla zařazena v OM, ale elektrokolo v OM nebylo. Dále jsou vyloučeny příjmy z prodeje motorového vozidla do 1 roku od pořízení. Pokud elektrokolo nemá SPZ, tak není motorovým vozidlem.

Příjmy z pronájmu darované nemovitosti můžete i nadále zdaňovat podle § 9 ZDP a uplatňovat výdaje procentem z příjmů. Předpokládám, že se opravdu jedná o pronájem, nikoliv o ubytovací služby. Podle § 7 ZDP byste příjmy zdaňovali v případě, že byste nemovitost vložili do OM, který používá k podnikání, k dosahování příjmů podle § 7 ZDP.

Offline

 

#3 2022-03-01 08:59:09

jola
Člen/ka

Re: Přechod z paušálních výdajů na skutečné a prodej IM.

Dobrý den paní Zdeno, děkuji za rychlou odpověď. Elektrokolo nemá zařazené v OM, tudíž příjem z prodeje nebudeme zdaňovat.

Co se týče pronájmu, tak v darované budově podniká, ale nemá vloženou v OM, nejedná se o ubytovací služby.


Ještě jednou děkuji a přeji hezký den.                                                                                               Jarmila.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB