Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2019-02-12 18:29:57

ema1
Člen/ka

prodej vozu v OM - výdaje kráceny

Dobrý den,
podniaktel, FO, neplátce, koupil v r. 2003 osobní automobil, odpisy byly z důvodu částečného používání k soukromým účelům kráceny 15%. Stejně tak i ostatní výdaje týkající se vozu. Letos byl vůz prodán /nebyl vyřazen z OM, kupní smlouva je na IČ a odprodáno u prodejce nového vozu/.
Chci se zeptat, zda stále platí toto: odpisy byly celkem pokráceny o cca 67000,-, prodejní cena vozu byla 40000,-, Znamená to, že tento příjem se nemusí danit? Z důvodu toho , že prodejní cena nedosahuje krácených odpisů, pokud by byla prodejní cena vyšší než výše zkrácených odpisů, pak by se zdanil rozdíl mezi zkrácenou částkou a výší prodejní ceny.
Nebo se musí příjem z prodeje zdanit, ale zkrácený také ve výši, v jaké se krátily výdaje na prodaný vůz?

Děkuji za vysvětlení.
Pěkný den.

Offline

 

#2 2019-02-12 21:44:12

Zdena
Moderátorka

Re: prodej vozu v OM - výdaje kráceny

Dobrý den, stále platí ustanovení § 23/4/e) ZDP:
(4) Do základu daně podle odstavce 1 se nezahrnují
e) částky zaúčtované do příjmů (výnosů), pokud přímo souvisejí s výdaji (náklady) neuznanými jako výdaje (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů, a to maximálně do výše těchto neuznaných výdajů (nákladů). Obdobně postupují poplatníci uvedení v § 2, kteří nevedou účetnictví,

Příjem 40 tis. Kč nemusíte zdanit. Pokud by byla prodejní cena auta vyšší, např. 70 tis. Kč, tak byste zdanili pouze rozdíl mezi prodejní cenou a částkou, o kterou byly pokráceny odpisy.

Offline

 

#3 2019-02-13 11:02:43

ema1
Člen/ka

Re: prodej vozu v OM - výdaje kráceny

Moc Vám děkuji paní Zdeno.
Pěkný den.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB