Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2016-09-02 09:29:04

Marko78
Člen/ka

Auto na úvěr - zajišťovací převod práva-výdaje

Dobrý den paní Zdeno, moc Vás prosím o ujasnění-mám v tom zmatky a čtu různé názory.
Pořízení auta na úvěr - v úvěrové smlouvě zajišťovací převod práva: Vím, že nemohu uplatnit paušál na dopravu, vím, že mohu odepisovat, ale mám zmatky v uplatnění ostatních nákladů (výdajů):
- opravy
-především PHM, někde se uvádí, že jen ve skutečné výši-dle dokladů, jinde se uvádí, že jen ve výši náhrad a někde, že obojí. a také jestli je v tomto rozdíl mezi PO a FO (která vloží do OM).
- pro účely DPH, předpokládám problém není - kniha jízd, účtenky, že?

Moc děkuji, potřebuji si v tom udělat pořádek.

Offline

 

#2 2016-09-02 11:54:03

Zdena
Moderátorka

Re: Auto na úvěr - zajišťovací převod práva-výdaje

Dobrý den,

náklady na opravy lze uplatnit. Vozidlo užíváte, jste jeho ekonomickými vlastníky, takže jste povinni tyto náklady hradit.

Uplatňování nákladů na PHM bylo řešeno na jednání KV KDP dne 18. 2. 2015. Zápis naleznete zde:  http://www.financnisprava.cz/assets/cs/ … -02-18.pdf
bod 3.2.

Pro účely DPH podle mého názoru stačí kniha jízd a účtenky.

Offline

 

#3 2016-09-02 13:28:08

Marko78
Člen/ka

Re: Auto na úvěr - zajišťovací převod práva-výdaje

Paní Zdeno, jste moc ochotná. Vím chytrému napověz a hloupého (můj případ)..., tento zápis jsem četla, leč nepochopila. přijde mi tam v textu nelogičnost, snad překlep: Nesouhlas ze závěrem, že ?ekonomický uživatel? - výpůjčitel, který uzavřel smlouvu o výpůjčce, nemůže uplatňovat výdaje (náklady) na pracovní cesty podle ustanovení § 24 odst. 2 písm. k) bodu 4. ZDP. Přitom závěr navrhovatele právě byl, že může uplatňovat. Ale dále už zase píší, že vypůjčitel nemá v OM, z toho dovozuji, že chtěli napsat nesouhlas s tím, že může uplatňovat...
Prosím Vás tedy ještě jednou, pro blbou-rozumím tomu správně, že jediný možný způsob uplatnění výdajů na PHM je ve výši náhrady? dle účtenek nelze? moc děkuji za váš čas a trpělivost.

Offline

 

#4 2016-09-02 16:49:11

Zdena
Moderátorka

Re: Auto na úvěr - zajišťovací převod práva-výdaje

Dobrý den, také jsem si nad tím lámala hlavu. Pochopila jsem to stejně, jako Vy, asi je tam překlep a jediný možný způsob uplatnění výdajů je ve výši náhrady.

Podle vykladu Ing. Machaly zde: http://www.ucetnikavarna.cz/archiv/doku … m-spojene/
by nemusel nastat velký problém, pokud byste uplatnili výdaje podle paragonů. Pro účely náhrady můžete použít vyhláškové ceny, nebo ceny prokázané. Teoreticky by mohl nastat problém v případě, že by správce daně zkoumal, zda množství spotřebovaných PHM odpovídá údajům v TP vozidla. Předpokládá, že se skutečná spotřeba nebude zásadně a dramaticky lišit od spotřeby uvedené v TP.

Offline

 

#5 2016-09-03 15:52:06

Marko78
Člen/ka

Re: Auto na úvěr - zajišťovací převod práva-výdaje

Moc děkuji paní Zdeno.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB