Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2016-02-28 16:36:23

Paplub
Člen/ka

Pronájem auta od otce-silniční daň a paušální výdaj?

Dobrý večer paní Zdenko,

otec pronajal synovi auto, které syn potřebuje a používá celý rok k podnikání, otec je už v důchodu, takže pronájem bude jeho jediný příjem. V tomto případě by otec nemusel platit silniční daň (?) a  nájem je 500,--Kč měsíčně- za rok 6000,00 Kč, což by nemusel  podávat ano daňové přiznání. Je  to tak? A syn by mohl použít  paušál na pronajaté auto 5000,00 měsíčně, jelikož se jedná o úplatný pronájem?
Děkuji, pěkný večer

Offline

 

#2 2016-02-28 18:04:36

Zdena
Moderátorka

Re: Pronájem auta od otce-silniční daň a paušální výdaj?

Dobrý večer.

Otec by měl platit silniční daň, neboť jeho auto je používáno k podnikání. Pokud bude syn zapsaný v TP jako provozovatel, tak bude platit SD syn. Jestliže otec neměl jiné příjmy, tak nemusí podávat daňové přiznání.

Syn může použít paušální výdaj na dopravu. Pokud najaté vozidlo používá výlučně k podnikání, tak uplatní paušál 5.000,- Kč za každý celý kalendářní měsíc, ve kterém vozidlo používal k dosahován í příjmů.

Offline

 

#3 2016-02-28 18:46:17

Paplub
Člen/ka

Re: Pronájem auta od otce-silniční daň a paušální výdaj?

Dočetla jsem se, že v případě dosažení příjmů pouze z pronájmu / a to otec má opravdu jen z tohoto pronájmu/ a používání auta, nemusí platit silniční daň....tak proto můj dotaz.
Takže se má syn nechat raději zapsat jako provozovatel do TP a  pak platit SD? Mně se hlavně jedná o registraci a placení SD.
Děkuji ještě jednou.

Offline

 

#4 2016-02-28 21:02:50

Zdena
Moderátorka

Re: Pronájem auta od otce-silniční daň a paušální výdaj?

Podle mého názoru by měla být placena silniční daň, neboť auto je používáno k podnikání (k podnikání je používá syn). Pokud je v TP zapsaný pouze otec, tak by se měl registrovat a platit silniční daň. Může ji promítnout do výše nájemného. Pokud by nechal zapsat do TP syna jako provozovatele, tak by se stal poplatníkem daně silniční syn.
Pročtěte odpověď zde:
http://www.danarionline.cz/archiv/dokum … nicni-dan/

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB