Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2015-12-31 12:59:16

Denisa2
Člen/ka

odpis

Dobrý den, mám takový dotaz.
§30a mimořádné odpisy zákon o dani z příjmu.
tento zákon nechápu, platí opravdu jen pro auta pořízené 2009/2010?  vždyt nyní se už snad ani nedá koupit auto z tohoto roku abych splnila podmínku prvního majitele.   
Existuje nějaký jiný zákon kde bych si mohla odepsat nové auto za 24 měsíců?    Moc  Vám děkuji

Offline

 

#2 2015-12-31 14:11:20

cejans
Člen/ka

Re: odpis

Dobrý den,

v době, kdy jsem byla na mateřské dovolené resp. na rodičovském příspěvku,  manžel na mě uplatňoval slevu na poplatníka (65 a) písm. b), tzn. můj příjem byl do 68 tis. Kč. Od poloviny listopadu jsem začala provozovat kadeřnictví na ŽL. V daňovém přiznání budu mít tedy příjem z podnikání za listopad a prosinec a uplatím si na sebe slevu na poplatníka. Můj dotaz zní: může si i manžel uplatnit ve svém daňovém přiznání slevu na mě, tak jak to dělával, když jsem byla na MD? Moje příjmy za listopad a prosinec byly do 68 tis. Kč.

Děkuji za odpověď.

Offline

 

#3 2015-12-31 14:59:20

Zdena
Moderátorka

Re: odpis

Denisa2 napsal(a):

Dobrý den, mám takový dotaz.
§30a mimořádné odpisy zákon o dani z příjmu.
tento zákon nechápu, platí opravdu jen pro auta pořízené 2009/2010?  vždyt nyní se už snad ani nedá koupit auto z tohoto roku abych splnila podmínku prvního majitele.   
Existuje nějaký jiný zákon kde bych si mohla odepsat nové auto za 24 měsíců?    Moc  Vám děkuji

Mimořádné odpisy mohl uplatnit první vlastník majetku pořízeného v období od 1. ledna 2009 do 30. června 2010, zařazeného do odpisové skupiny 1 nebo 2. Jestliže jste koupila auto nyní (nebo kdykoliv po 30.6.2010), tak je musíte daňově odpisovat minimálně 5 let.

Offline

 

#4 2015-12-31 14:59:48

Zdena
Moderátorka

Re: odpis

cejans napsal(a):

Dobrý den,

v době, kdy jsem byla na mateřské dovolené resp. na rodičovském příspěvku,  manžel na mě uplatňoval slevu na poplatníka (65 a) písm. b), tzn. můj příjem byl do 68 tis. Kč. Od poloviny listopadu jsem začala provozovat kadeřnictví na ŽL. V daňovém přiznání budu mít tedy příjem z podnikání za listopad a prosinec a uplatím si na sebe slevu na poplatníka. Můj dotaz zní: může si i manžel uplatnit ve svém daňovém přiznání slevu na mě, tak jak to dělával, když jsem byla na MD? Moje příjmy za listopad a prosinec byly do 68 tis. Kč.

Děkuji za odpověď.

Pokud jste měla příjmy do 68 tis. Kč (myslí se hrubý příjem, před odečtením výdajů), tak si manžel může v daňovém přiznání za rok 2015 uplatnit slevu na vyživovanou manželku.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB