Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH a paušál - auto

#1 2014-10-15 10:50:03

Kvetiinka
Člen/ka

DPH a paušál - auto

Dobrý den paní Zdenko,
moc bych Vás chtěla poprosit o radu, jak postupovat. OSVČ "paušálista", uplatňuje výdaje procentem, plátce dph. Má automobil koupen na sebe, který využívá i pro podnikatelské účely. Jsem na rozpacích, zda mu mohu uplatňovat dph například z oleje do auta. Krátila bych mu to, jelikož auto má v soukromém vlastnictví, ale využívá jej i pro podnikatelské účely. U podnikatelů kteří vedou daňovou evidenci, bych jeho automobil zařadila do podnikání s nulovou cenou, to lze, že? A alespoň částečně bych mu tam dph uplatňovala (i z oprav například). Ale u paušálisty si nejsem jistá neboť jak jsem četla mnoho článků, takový člověk nevede evidenci majetku a tudíž mu auto nemohu "vložit" do podnikání. Co si o tom paní Zdenko myslíte? Je možné nějak mu vložit auto do podnikání s nulovou cenou, abych mu mohla uplatňovat částečně dph z věcí souvisejících s provozem automobilu? DPH z benzinu mu uplatňuji, ale u ostatního si vůbec nejsem jista,...Moc, děkuji za Vaši radu a že vůbec tento web provozujete.
K.

Offline

 

#2 2014-10-15 23:04:46

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a paušál - auto

Dobrý večer, paušalista může (a podle § 100/3/b ZDPH by měl) vést evidenci obchodního majetku pro účely DPH. Podle § 4/3/c) ZDPH je obchodním majetkem souhrn majetkových hodnot, který slouží nebo je určen osobě povinné k dani k uskutečňování ekonomických činností.

V zákonu o DPH (na rozdíl od ZDP) sice nikde nevidím, že by si plátce nesměl uplatňovat nárok na odpočet DPH z PHM nebo z věcí souvisejících s provozem majetku, který nemá zařazen do OM, ale klidně si může sestavit seznam obchodního majetku, kam auto zařadí v nulové hodnotě. 

Jestliže používá vozidlo i pro soukromé účely, tak by měl vést knihu jízd, aby mohl určit poměr využití auta a ve stejném poměru uplatňoval nárok na odpočet z PHM, olejů, nemrznoucích kapalin, pneu, oprav atd.

Offline

 

#3 2014-10-16 07:15:21

Kvetiinka
Člen/ka

Re: DPH a paušál - auto

Moc děkuji za Vaši odpověď.
K.

Offline

 

#4 2015-08-18 06:58:45

radovan
Člen/ka

Re: DPH a paušál - auto

Dobrý den, pravděpodobně jsem nalezl správné diskuzní vlákno :). Připojím se k příspěvku výše - jsem "paušalista" a minulý měsíc od 18.7. jsem se stal dobrovolným plátcem DPH (všichni moji odběratelé jsou velké firmy - plátci DPH). Vlastním auto, které využívám odhadem 80:20 pro ekonomickou činnost. Měsíčně najezdím v průměru 4000km, tzn. docela významný náklad nejen na PHM. Vzhledem ke stáří současného auta (10 let) zvažuji koupi nového, pravděpodobně s odpočtem DPH.
Co mám udělat, abych si mohl ze současného vozu uplatňovat DPH alespoň na naftu? Nebo lépe i na opravy, pneu apod.? Je mi jasné, že musím vést knihu jízd. Ale musím auto zařadit do evidence majetku? Za jakou cenu? A když si koupím nové auto, mohu toto původní jednoduše z majetku vyřadit, když už poté bude jen k soukromým účelům a nový vůz budu mít jen pro podnikání?

Děkuji za odpovědi, případně upřesním.

Offline

 

#5 2015-08-20 20:07:38

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a paušál - auto

Pokud si chcete uplatňovat u současného vozu nákladu na naftu a na opravy, nové pneu atd. tak veďte knihu jízd, jak píšete. Odpočet DPH uplatníte v takovém poměru, v jakém jste v daném zdaňovacím období (měsíc) auto používal pro ekonomickou činnost a pro soukromé účely.

Podle ustanovení § 100 odst. 3 písm. b) zákona o DPH jste povinen vést v evidenci pro účely daně z přidané hodnoty přehled obchodního majetku (tzn. majetku, který slouží k uskutečňování Vašich ekonomických činností). Forma vedení evidence není zákonem předepsána (klidně v notýsku), ani není nikde stanoveno, že musíte majetek ocenit (ocenění majetku potřebujete pro daň z příjmů, nikoliv pro DPH). Jestliže jste si při pořízení starého auta neuplatnil nárok na odpočet, tak při jeho vyřazení z OM nemusíte odvádět DPH, můžete je tedy jednoduše vyřadit.

Offline

 

#6 2015-08-24 20:36:42

radovan
Člen/ka

Re: DPH a paušál - auto

Děkuji za odpověď. Ještě moc prosím o radu. Jsem uživatelem účetního programu "Pohoda" právě za účelem evidence DPH, eviduji v ní vydané faktury a přes pokladnu je likviduji a eviduji výdajové doklady. Také v programu vedu knihu jízd. Nyní ten dotaz. Mám si současný vůz zaevidovat v "Pohodě" do majetku a po případné koupi nového auta jej vyřadit? Nebude to vypadat "podezřele" pro FÚ, i když poctivě dokladuji všechny jízdy a dokážu obhájit využití pro ekonomickou činnost? Nebo si mám nynější auto zapsat někde do notýsku a do majetku zaevidovat až nový vůz, kde si budu uplatňovat DPH z nákupu? Většina účetních a dokonce i daňových poradců v tom nemá úplně jasno... :)

Taky jsem někde ve vašich odpovědích vyčetl, že pokud budu chtít uplatňovat DPH jen z nafty, tak auto evidované v majetku být nemusí. Mohu tuto naši korespondenci použít pro případnou oponenturu s finančním úřadem?

Děkuji moc
Radovan

Offline

 

#7 2015-08-27 17:19:19

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a paušál - auto

Dobrý den,

podle mého názoru si klidně můžete zaevidovat současný vůz do majetku v Pohodě. Evidence Vám může sloužit pro účely DPH. Z pohledu zákona o daních z příjmů žádný obchodní majetek nemáte, i když si jej evidujete v účetním programu.

Pokud byste uplatňoval DPH pouze z PHM, tak podle mého názoru nemusíte mít auto evidované v obchodním majetku. Zákon o DPH neříká, že můžete nakupovat PHM jenom do nádrže auta, které je součástí obchodního majetku. Nakoupené PHM musí sloužit k uskutečňování Vaší ekonomické činnosti.

Pro případnou oponenturu s finančním úřadem doporučuji daňového poradce, nikoliv korespondenci z anonymní internetové diskuse:-)

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH a paušál - auto

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB