Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » registrace DPH na Slovensku?

#1 2015-06-12 17:59:49

jedle
Člen/ka

registrace DPH na Slovensku?

Dobrý den,
prosím česká firma (plátce) pořádá pro jinou českou firmu vzdělávací akci. Vzhledem k tomu, že v ČR nemá potřebné prostory pro toto školení, pronajímá si školící prostor od slovenské firmy na Slovensku. Českému odběrateli pak fakturuju vzdělávací akci konanou dne XY na Slovensku.

Jak to bude s dph? Děkuji všem!

Offline

 

#2 2015-06-15 22:32:03

Zdena
Moderátorka

Re: registrace DPH na Slovensku?

Dle mého názoru § 9/1 ZDPH.
http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235

Offline

 

#3 2015-06-15 23:03:09

jedle
Člen/ka

Re: registrace DPH na Slovensku?

Zdeni moc děkuji,
tzn. českému odběrateli s českou dph. To si celou dobu myslím, ovšem.....
Slyšela jsem názor (a ten mi nedá spát), že pokud by se fakturace s textem - vzdělávací akce konaná na Slovensku - opakovala příliš často, hrozí registrace českého školitele k dph na Slovensku a já nemůžu přijít na to, proč...
Snad dobře chápu vyjímku v par 10 - kulturní, vzdělávací a sportovní akce, ale tam mám pocit, že je "omezení" v tom volném přístupu - že tam může kdokoliv, veřejně přísupná akce, tzn. pak ano - místo plnění je Slovensko a registrace... ale pokud mám uzavřenou grupu lidí, kterou tam nahnal jejich šéf za účelem zdokonalit své podřízené, tak pak si myslím, že kdyby letěli na Mars, tak to stejně bude včetně české dph a bez registrace mimo Čr.
Nebo může být zakopaný pes v pronájmu toho školícího prostoru? Že český dodavatel dostane od slovenského majitele prostoru např 30x za rok fakturu na jednodenní pronájem? Termín školení a pronájem prostoru si objednávají podle "kalednáře" slovenského majitele, klidně může existovat varianta, že netrefí stejný termín odběratelské firmy (požadavek na školení) a slovenského pronajímatele (prostor bude obsazen).
Moc díky za pomoc při pátrání.

Offline

 

#4 2015-06-16 22:51:49

Zdena
Moderátorka

Re: registrace DPH na Slovensku?

Dobrý večer.
Nevím, proč by měla při opakujících se vzdělávacích akcích hrozit registrace českého školitele na Slovensku. V pronájmu školicího prostoru to nebude. Školitel přijímá (neposkytuje) službu spojenou s nemovitou věcí, slovenský pronajímatel odvede DPH a tím to končí.

Dívala jsem se do slovenského zákona o DPH, jak mají upravené místo plnění při poskytování vzdělávacích služeb. Je to podobné, jako u nás. Při poskytnutí vzdělávací služby (včetně organizačních služeb, doplňkových služeb a vstupu) osobě nepovinné k dani je místo plnění na Slovensku. Při poskytnutí vzdělávací služby osobě povinné k dani je místo plnění na Slovensku pouze v případě dodání služeb a doplňkových služeb souvisejících se vstupem, tzn. školení je přístupné veřejnosti, může se školit každý, kdo zaplatí vstupné.

Pro Vaši informaci kopíruji ustanovení § 16/3 zák. č. 222/2004 Z.z.:
3) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, vzdelávacích, zábavných a podobných služieb, ako napríklad služieb na výstavách a veľtrhoch, vrátane ich organizovania a s nimi súvisiacich doplnkových služieb a vstupu na tieto podujatia, ak sú tieto služby dodané osobe inej ako zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. Miestom dodania služieb v súvislosti so vstupom na kultúrne, umelecké, športové, vedecké, vzdelávacie, zábavné a iné podobné podujatia, ako sú výstavy a veľtrhy, a doplnkových služieb súvisiacich s týmto vstupom, ak sú tieto služby dodané zdaniteľnej osobe, je miesto, kde sa tieto podujatia skutočne konajú.

Vy poskytujete vzdělávací službu (neposkytujete službu spočívající v oprávnění ke vstupu) osobě povinné k dani a pro předem určenou uzavřenou společnost, takže byste měli fakturovat českému plátci s českou DPH. Místo plnění se určí podle sídla (nebo provozovny) příjemce služby. V českém ZDPH podle § 9/1, ve slovenském ZDPH podle § 15/1.

Zkuste si zadat dotaz na slovenském diskusním fóru:
http://www.porada.sk/uctovnictvo-a-dane

Offline

 

#5 2015-06-17 09:58:27

jedle
Člen/ka

Re: registrace DPH na Slovensku?

Zdeni,
máte můj obdiv, moc vám děkuji.
Jedle

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » registrace DPH na Slovensku?

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB