Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-02-13 20:00:37

max
Host

pojištění při vedlejší činnost

Dobrý den,

otevřel jsem si živnost jako vedlejší činnost. Jsem totiž normálně zaměstnán. Můžete mi jednoduše napsat, která pojištění budu platit na konci roku? A podle čeho se jejich výše odvozuje? Jaká jsou aktuální procenta např.?

A poslední dotaz - proč musím tato pojištění platit, když je za mě platí můj zaměstnavatel?
Děkuji za odpovědi.
S pozdravem,

Max.

 

#2 2008-02-17 12:12:39

Zdena
Moderátorka

Re: pojištění při vedlejší činnost

Jednoduše to napsat nelze, záleží na řadě okolností. Z rozdílu mezi příjmy a výdaji (zisku) z podnikání budete platit zdravotní pojištění a zřejmě i daň z příjmů. Sociální pojištění jen za určitých podmínek. Pokud bude vaše hrubá mzda + případné nemocenské v zaměstnání vyšší, než 96 tis. Kč a zisk z podnikání nižší, než 51.744,- POZOR, částka platí až pro rok 2008, pak nebudete muset platit žádné sociální pojištění. Aktuální procenta: SP - 29,6% a ZP - 13,5% z vyměřovacího základu.
Váš zaměstnavatel platí pojištění z hrubé mzdy, o vašich příjmech z podnikání nemá informace a proto si musíte povinné odvody zajistit sám.

Offline

 

#3 2008-10-24 07:04:18

Josef Babický
Host

Re: pojištění při vedlejší činnost

Dobrý den, mám trvalý pracovní poměr (mzda kolem českého průměru) a navíc podnikám na vedlejší činnost. Zde nemám žádné velké zisky. Zajímalo by mě procento ze zisku, které se platí jako pojistné. Dejme tomu, že budu mít čistý zisk 10000 Kč. Kolik z toho zaplatím zdravotní pojišťovně? Děkuji.

 

#4 2008-10-25 00:28:44

Zdena
Moderátorka

Re: pojištění při vedlejší činnost

Vyměřovacím základem pro výpočet pojistného je 50% rozdílu mezi příjmy a výdaji, v tomto případě 5.000,- Kč. Pojistné činí 13,5% z vyměřovacího základu, tj. 675,- Kč.
Jednodušší způsob výpočtu: pojistné = 6,75% zisku.

Offline

 

#5 2008-10-29 20:54:07

Ketyna
Host

Re: pojištění při vedlejší činnost

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda mohu být zaměstnána ve firmě v které jsem společníkem?  Děkuji Peta

 

#6 2008-10-30 22:42:44

Zdena
Moderátorka

Re: pojištění při vedlejší činnost

Ano, můžete.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB