Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

#1 2012-10-15 13:54:34

zabiocko
Člen/ka

Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

Dobrý den, budu ráda za pomoc..


1.) Pronájem nebyt. prostor (plátce bude pronajímat plátci DPH), jde stále ještě fakturovat bez dph, tzn. částku nájmu o dph nenavyšovat? Dříve vím, že to nějak šlo. Oběma stranám by to takto více vyhovovalo.

2.) Dostala jsem fa od elektrikáře (plátce dph), musím poslat formulář elektronicky pro fin. úřad kde uvedu ceny?
Ve čtvrtletním dph snad vím jak udělat:-)

Děkuji moc za stručnou odpověd.

Z.

Offline

 

#2 2012-10-15 16:40:32

Zdena
Moderátorka

Re: Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

1) Ano, pronájem nemovitosti nebo její části je podle § 56 ZDPH osvobozeným plněním (osvobození se nevztahuje na krátkodobé pronájmy do 48 hod. a na parkování). Pokud osvobodíte, tak nemáte nárok na odpočet z přijatých plnění, které souvisejí s osvobozeným pronájmem.

2) Výpis z evidence pro daňové účely podle § 92a budete posílat spolu s přiznáním. Výpis vyplňte a odešlete z daňového portálu:
https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idp … pert.faces

Postup při elektronickém podání je stejný, jako kdybyste podávala souhrnné hlášení:
http://www.jakpodnikat.cz/souhrnne-hlaseni-dph.php

Offline

 

#3 2012-10-15 22:25:10

zabiocko
Člen/ka

Re: Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

1. Nárok na odpočet z přijatých plnění tzn. např. fakturace elektřiny, tepla, vody apod pro nájemníka?

Offline

 

#4 2012-10-15 22:46:22

Zdena
Moderátorka

Re: Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

Předpokládám, že elektřinu, teplo a vodu budete nájemníkovi účtovat mimo nájemné s daní., takže budete mít nárok na odpočet.

Žádný nárok na odpočet by nebyl například při opravách prostor pronajatých neplátci.

U přijatých plnění, u kterých nedokážete určit, zda byly použity pro zdaňovaná či osvobozená plnění (například oprava střechy, nákup tiskárny, která bude využívána pro zdaňovaná i osvobozená plnění, nebo účetní služby) se používá krátící koeficient.

Offline

 

#5 2012-10-16 10:18:04

zabiocko
Člen/ka

Re: Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

Ano píšete to správně, tyto služby půjdou mimo nájem s daní, tak jsem to myslela.. Ostatní přijaté plnění nebudou.
Maximálně vymalování.

Jen mě napadá, je potřeba toto někde uvádět na faktuře? že se oba (pronajímatel a nájemce) dohodli, že nájemné bude FA bez dph? Tato skutečnost by se měla tuším nahlásit jen na FÚ a uvést do smlouvy, jinak už asi nikam.

Děkuji.

Offline

 

#6 2012-10-16 23:03:23

Zdena
Moderátorka

Re: Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

Pronajímatel a nájemce se nemusejí dohadovat o tom, že pronájem bude bez DPH, vždyť to osvobození plyne přímo ze zákona.
Nemusíte uvádět do smlouvy ani hlásit na FÚ. V minulosti se na FÚ hlásily pouze případy, kdy se plátci rozhodli uplatňovat daň.

Offline

 

#7 2012-10-23 14:11:18

zabiocko
Člen/ka

Re: Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

2) Platí toto i pro opravu elektroinstalace?

"Ve výpisu z evidence zaškrtnete, že jej vyplňujete jako odběratel. Do řádku (zřejmě budete mít jen jeden) uvedete DIČ dodavatele, kód 4, DUZP podle faktury a základ daně. Rozsah plnění se u stavebních prací nevyplňuje."

Offline

 

#8 2012-10-23 18:14:54

Zdena
Moderátorka

Re: Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

Ano.

Offline

 

#9 2015-03-07 16:25:18

zabiocko
Člen/ka

Re: Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

DD, je tady nějaká změna? Doslala jsem upozornění:

Majitel FO plátce dph 1/4 plátce (prostory v OM) pronajímá nájemníkovi (neplátce dph) nebyt. prostory. Logicky je nájem osvobozen od dph.

Jde mi o to, že by údajně měly být tyto příjmy uvedeny na jednotlivých řádcích v DAP nikoliv jen v celkových příjmech majitele.
Hlavní část objektu využívá k podnikání a kousek (který pronajímá nevyužívá). Nájemníkovi fakturuji elektř. vodu a zálohově teplo (na vše má vlastní měřáky a je mu účtována reálná spotřeba) zde se dph samozřejmě účtuje.

Program na DE mi ve Výsledovce majitele "výkazu příjmů a výdajů" - v příjmech ukazuje pouze "Prodej výrobků a služeb" na řádku ostatní příjmy nemám uvedeno nic. Logicky vše počítá dohromady, nicméně je to správně? Výrobky a služby jsou účtovány s DPH a nájmy bez tzn., může takto být a je vše správně uvedeno?

Dle mě ano, chápu to tak, že celkové příjmy tzn. ty které jdou do DAP jsou ve výsledovce bez dph tzn. včetně přijatých nájmů, dph je na kartě - nezdanitelných příjmech.

Nebo musím opravdu úvádět na DAP na patřičných řádcích příjmy z pronájmu? Netuším jak bych potom z výkazu příjmů a výdajů toto vyčleňovala a zapsala do DAP zvlášť.

Možná jsem upozornění nepochopila dobře, děkuji za názory.
Velmi děkuji

Editoval zabiocko (2015-03-07 16:59:20)

Offline

 

#10 2015-03-07 21:55:34

Zdena
Moderátorka

Re: Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

Upozornění se zřejmě vztahuje k přiznání k DPH. Osvobozená plnění bez nároku na odpočet se uvádějí na ř. 50.

Offline

 

#11 2015-03-08 09:49:28

zabiocko
Člen/ka

Re: Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

Děkuji, ale jak to oddělím? Ceklové příjmy s nárokem /bez nároku na odpočet, budu to muset udělat ručně. Vyjet si peněžní deník a prostě odečíst nájmy bez dph a ty dám ručně na ř. 50. Teprve přecházím na nový soft, který již bude dělat automaticky.

Offline

 

#12 2015-03-08 13:44:47

Zdena
Moderátorka

Re: Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

Jestli to Vás stávající SW neumí, tak budete muset oddělovat ručně.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Dva dotazy na DPH (pronájem NP)

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB