Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2015-02-16 15:52:20

Sarkaaa
Člen/ka

Přechod z hlavní OSVČ na vedlejší v průběhu roku a platba záloh ZP aSP

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak je to s placením záloh v případě, že při výkonu OSVČ, která byla dosud na hlavní činnost nastoupím do zaměstnání a OSVČ se stane činností vedlejší. Chápu správně, že pokud tuto skutečnost včas nahlásím na ZP a ČSSZ nemusím ze SVČ platit zálohy na zdravotní pojištění a zálohy na sociální pojištění mohu od podání přehledu platit jen ve výši odpovídající vedlejší činnosti?
Děkuji moc za ujasnění.

Offline

 

#2 2015-02-16 19:51:29

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod z hlavní OSVČ na vedlejší v průběhu roku a platba záloh ZP aSP

Ano, budete moci přestat platit zálohy na zdravotní pojištění (pokud nastoupíte do zaměstnání během měsíce, tak za tento měsíc ještě odvedete ZP jako OSVČ). Po podání přehledu budete platit zálohy na sociální pojištění jenom ve výši platné pro OSVČ vedlejší (možná žádné). Snížení záloh na SP by šlo vyřídit i dřív podle přehledu za rok 2013, ale myslím, že to nemá smysl, za chvilku budete odevzdávat přehled za rok 2014.

Offline

 

#3 2015-02-25 17:15:24

Sarkaaa
Člen/ka

Re: Přechod z hlavní OSVČ na vedlejší v průběhu roku a platba záloh ZP aSP

Díky za odpověď, realita je ale bohužel dle paní na ČSSZ jiná. Je nutné i nadále hradit zálohy vypočtené podle příjmů za rok 2014 tedy zálohy odpovídající výši jako bych i nadále byla OSVČ hlavní. Konkrétně tedy v Přehledu za rok 2014 sice zaškrtnu, že v roce 2015 budu OSVČ vedlejší, ale výši záloh zde vypočítám podle dosavadních příjmů a tak ji taky budu muset hradit. Teprve po třech měsících výkonu vedlejší činnosti si můžu požádat o snížení záloh.
To jen pro ostatní, kdo by řešil stejnou situaci - raději zkonzultujte přímo se svojí referentkou na ČSSZ.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB