Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH a daňové doklady

#1 2014-12-11 10:54:24

MoncaV
Člen/ka

DPH a daňové doklady

Přeji krásný den

Od 1.12.2014 jsme se stali plátci DPH. Od té doby tu zápasím s doklady a s tematikou DPH vůbec. Nejsem si jistá, jestli dělám některé věci správně.

- vydám fakturu s rozpisem DPH, následně příjmový pokladní doklad, na kterém už DPH rozepsané není - je to tak správně? Proč se na PPD dph už nerozepisuje?

- předmětem podnikání je truhlářská výroba - je pravda, že můžeme uplatnit u námi montovaného vestavného nábytku (skříně i kuchyně) sníženou sazbu DPH?

- mám účtenku z drogerie za barvy,laky za 3000,-. Jsme tam registrováni a uvedeni jako odběratel (jméno + IČ) - mám účtenku evidovat jako ZDD a vypočítat si tedy DPH koeficientem? To samé u daňového dokladu - prodejka (odběratel = drobný prodej). DPH i ZD je uvedené, ale vypočítat si to musím sama?

- mám přijatou fakturu, kde dodavatel uvádí "zaokrouhlení" - jakým způsobem si toto zaúčtuju já? Zadala jsem tam další položku jako "zaokrouhlení" s 0% dph, všechny částky mi sedí, tak snad je to správně...?

- koupili jsme licenci k účetnímu programu za 1500,-. Jaká předkontace by to měla být? Provozní režie? Nákup DHIM?

- doposud jsme neměli zařazené auto do podnikání, ale tento rok bychom již rádi. Vše okolo toho mi přijde dost složité a obrátím se na Vás později ještě s nějakými dotazy, až si to vše sesumíruju.

Zatím mockrát děkuji za pomoc!
M.

Offline

 

#2 2014-12-12 00:02:16

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a daňové doklady

MoncaV napsal(a):

Přeji krásný den

Od 1.12.2014 jsme se stali plátci DPH. Od té doby tu zápasím s doklady a s tematikou DPH vůbec. Nejsem si jistá, jestli dělám některé věci správně.

- vydám fakturu s rozpisem DPH, následně příjmový pokladní doklad, na kterém už DPH rozepsané není - je to tak správně? Proč se na PPD dph už nerozepisuje?

Ano, je to tak správně. Na příjmový pokladní doklad se DPH už nerozepisuje, neboť PPD v tomto případě není daňovým dokladem (ten už jste vystavili), nýbrž pouze dokladem o pohybu finančních prostředků.

- předmětem podnikání je truhlářská výroba - je pravda, že můžeme uplatnit u námi montovaného vestavného nábytku (skříně i kuchyně) sníženou sazbu DPH?

Záleží na tom, kde budete vestavný nábytek montovat. Pokud ve stavbách podle § 48 nebo § 48a zákona o DPH, tak můžete uplatnit sníženou sazbu.

- mám účtenku z drogerie za barvy,laky za 3000,-. Jsme tam registrováni a uvedeni jako odběratel (jméno + IČ) - mám účtenku evidovat jako ZDD a vypočítat si tedy DPH koeficientem? To samé u daňového dokladu - prodejka (odběratel = drobný prodej). DPH i ZD je uvedené, ale vypočítat si to musím sama?

Pokud je na dokladu uveden základ daně a daň, tak nemusíte vypočítávat DPH koeficientem. Za údaje odpovídá ten, kdo vystavil doklad. Měla byste si zkontrolovat správnost částky daně uvedené na dokladu (§73/6 ZDPH).


- mám přijatou fakturu, kde dodavatel uvádí "zaokrouhlení" - jakým způsobem si toto zaúčtuju já? Zadala jsem tam další položku jako "zaokrouhlení" s 0% dph, všechny částky mi sedí, tak snad je to správně...?

Také zadávám s 0% DPH. Vzhledem k tomu, že se jedná o haléřové částky,tak vůbec neřeším, zda je to správně.

- koupili jsme licenci k účetnímu programu za 1500,-. Jaká předkontace by to měla být? Provozní režie? Nákup DHIM?

Provozní režie. Nehmotný majetek se eviduje v DE rovnou do výdajů. Platí i v případě, že je pořizovací cena vyšší než 60 tis. Kč. 

- doposud jsme neměli zařazené auto do podnikání, ale tento rok bychom již rádi. Vše okolo toho mi přijde dost složité a obrátím se na Vás později ještě s nějakými dotazy, až si to vše sesumíruju.

Zatím mockrát děkuji za pomoc!
M.

Offline

 

#3 2014-12-15 11:34:28

MoncaV
Člen/ka

Re: DPH a daňové doklady

Moc děkuji za odpovědi.

Mohu se s Vámi ještě poradit o jednom případu?

Lze nějak vyfakturovat (předfakturovat) výrobek, který bude dodán až za měsíc?

Jde o to, že jsme v listopadu vystavili zálohovou fakturu na výrobu postele. Postel bude hotová teď v prosinci. Ale k zakázce patří ještě zábradlí a zákazník by rád, kdybychom vše vyřešili prosincovou fakturou (jedním papírem) s tím, že zábradlí dodáme v lednu (tudíž nákup materiálu bude evidován také v lednu). Jak toto vyřešit?

Moc děkuji!

Offline

 

#4 2014-12-15 22:30:25

Zdena
Moderátorka

Re: DPH a daňové doklady

Podle mého názoru můžete vyfakturovat všechno najednou prosincovou fakturou. Kdybyste vystavili na zábradlí zálohovou fakturu, tak by byla situace podobná - faktura v prosinci, nákup materiálu a dodání zábradlí v lednu.

Offline

 

#5 2015-01-07 11:41:16

MoncaV
Člen/ka

Re: DPH a daňové doklady

Dobrý den,

potřebovala bych poradit ohledně auta. Přítel používá auto pro podnikatelské i soukromé účely a jezdím s ním i já. Doposud jsme auto v daňové evidenci nezohledňovali. Za loňský rok, bychom si rádi uplatnili výdaje. Ale nevím, jak postupovat.

Bylo by například toto dobré řešení? : Nezařadit auto do majetku, v únoru zaplatit silniční daň, měsíčně si uplatnit výdaj 4000 Kč paušálně, ale NIC VÍC, jezdit s autem můžu tedy i já, nemusíme vést knihu jízd (nebudeme požadovat DPH z benzínu). Je to takto správně? Nebo, co byste nám poradila?

Jak se uplatňují ty paušální výdaje? Doposud jsem do dańové evidence nic týkající se našeho auta nezadávala. Postačí tedy za celý rok vystavit jeden VPD ve výši 48.000,- s 0% DPH?

Mockrát děkuji.
Monika

Offline

 

#6 2015-01-21 11:59:22

MoncaV
Člen/ka

Re: DPH a daňové doklady

Dobrý den,

přítel auto nemá zařazené do OM, bude si uplatňovat výdaje na auto paušálem, tj. 4000,- měsíčně (používá ho i pro soukromé účely). Mohu s autem jezdit i já?

V účetnictví vystavím VPD za celý rok ve výši 48.000,- s 0% dph?

Moc děkuji :-)
Monika

Offline

 

#7 2015-01-21 15:10:19

janavk
Administrátorka

Re: DPH a daňové doklady

Možnosti jak uplatňovat výdaje na auto viz http://www.jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady.php

Paušální výdaje na auto viz http://www.jakpodnikat.cz/pausalni-vydaje-auto.php

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » DPH a daňové doklady

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB