Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-10-17 10:56:11

Lab
Člen/ka

Sazba DPH

Jsem čtvrtletní registrovaný plátce DPH v České republice, nyní mám zákazku v Rakousku, zákazník je občan Rakouska nikoli podnikatel registrovaný k DPH,náplní práce je postavení kachlových kamen v rodinném domě, prosím o poradu jakou mám použít sazbu DPH /v tuzemsku bych použil 15%,protože se jedná o rodinný dům k bydlení-pro kontrolu si vytisknu i doklad z katastru nemovitostí, zda se jedná o rodinný dům k bydlení a nikoli k podnikatelským účelům/. Jak mám postupovat, když místo plnění i sídlo občana je v Rakousku? Jakou sazbu DPH použít a na jaké řádky zapsat daňový doklad do daňového přiznání?

Prosím o zodpovězení dalšího případu, prodej zboží do Rakouska, kachlová kamna bez montáže, jakou mám použt sazbu DPH /21%/ a na jaké řádky zapsat daňový doklad do daňového přiznání, opět se jedná o dodání zboží občanu Rakouska a nikoli podnikatelskému subjektu registrovnému k DPH.

Offline

 

#2 2014-10-18 00:24:43

Zdena
Moderátorka

Re: Sazba DPH

Postavení kachlových kamen může být dle mého názoru službou vztahující se k nemovitosti podle § 10 ZDPH, nebo dodáním zboží s montáží podle § 7/3 ZDPH. V obou případech je místo plnění v Rakousku, takže nemusíte řešit sazbu DPH, neboť plnění nepodléhá české DPH. Vzhledem k tomu, že poskytujete službu rakouskému občanovi - nepodnikateli, vám možná vznikne povinnost registrace v Rakousku, kde byste odvedli DPH podle rakouských předpisů. Ale neznám rakouský zákon o DPH.

Prodej kachlových kamen bez montáže rakouskému občanovi proběhne stejně, jako kdybyste kamna prodávali českému občanovi. Místo plnění zůstává v tuzemsku, takže vykážete na ř. 1 přiznání.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB