Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2014-07-03 11:08:30

Sovová
Člen/ka

Podnikání a pronájem nemovitosti

Dobrý den, jsem OSVČ a mám živnostenský list na nákup a prodej. Postavily jsme dům ve kterém podnikám a zároveň pronajímám jednu provozovnu a byty v této nemovitosti. Nemovitost jsem si dala do OM , odepisuji a úroky dávám do provozní režie. V daňovém přiznání ji vedu dle §7. Od příštího roku se snižuje strop na platbu DPH na 750 000,- Kč. Mám možnost přejít s pronájmem na §5, kde by se mi to nepočítalo do podnikání a tudíž ani do výše, kdy je nutné přejít na placení DPH? Pokud je to možné, musím vyřadit nemovitost z OM, ale zajímalo by mi, zda si mohu nemovistost odpisovat a zda si do výdajů z pronájmu mohu dávat i úroky z hypotéky?
Jaké je jiné řešení v případě, že nemohu přejít na §5 a nechci platit DPH? Mohu jeden byt převést na manžela a stále odepisovat celou nemovitost? Je to složité ale předem moc děkuji za vyřešení mého problému. Jitka

Offline

 

#2 2014-07-03 23:56:11

Zdena
Moderátorka

Re: Podnikání a pronájem nemovitosti

Připravuje se novela zákona o DPH, která by měla zrušit snížení obratu pro povinné plátcovství na 750 tis. Kč, měl by zůstat současný limit 1 mil. Kč.

Pokud vyřadíte nemovitost z obchodního majetku a budete zdaňovat příjmy z pronájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů, tak si i nadále budete moci uplatňovat odpisy nemovitosti a úroky z hypotéky.

Offline

 

#3 2014-07-04 16:07:44

Sovová
Člen/ka

Re: Podnikání a pronájem nemovitosti

Dobrý den, děkuji moc za dobré zprávy. Jen ještě pro doplnění. Když vyřadím nemovitost z OM a azčnu účtovat podle §5 nemusím nikde nic ohlašovat a odpisy na nemovitost uvedu stejně jako úroky z hypotéky ve výdajích na daňovém přiznání z pronájmu? Teď mě mrzí, že jsem to do pronájmu nedala dřív a rovnou to neúčtovala podle §5, ale ptala jsem se účetní a ta říkala, že si tam nebudu moci dát odpisy na nemovitost. Jaký je tedy rozdíl v §9 a v §5 co se týká nemovitosti a jejich účtování? Když to mám podle §9 tak z toho navíc ještě platím sociální a zdravotní a neplyne z toho žádná výhoda? Děkuji moc Vaše poradna je skvělá. Jitka

Offline

 

#4 2014-07-07 20:26:15

Zdena
Moderátorka

Re: Podnikání a pronájem nemovitosti

Vyřazení nemovitosti z OM nemusíte nikde ohlašovat.
Odpisy nemovitosti i úroky z hypotéky (ale například i opravy a údržbu) budete moci uplatnit pouze v poměrné části, která připadne na příjmy z pronájmu. Za tu část nemovitosti, ve které podnikáte, je nebudete moci uplatnit. Musíte zvážit, zda pro Vás bude vyřazení nemovitosti z OM výhodné. Podle mého názoru zřejmě bude, neboť z příjmů z pronájmu podle § 9 ZDP nebudete muset odvádět zdravotní ani sociální pojištění.

Offline

 

#5 2014-11-26 19:49:14

Lenka166
Člen/ka

Re: Podnikání a pronájem nemovitosti

Dobrý večer paní Zdeno.
Prosím Vás jaké jsou možnosti, jestli podnikám ve stodole u svého rodinného domu. Plánuji opravu této stodoly pro účely podnikání (výroba) a ráda bych materiál na tuto opravu uplatnila do výdajů. Jsem OSVČ vedoucí DE. Děkuji moc za radu.

Offline

 

#6 2014-11-26 23:19:48

Zdena
Moderátorka

Re: Podnikání a pronájem nemovitosti

Dobrý den, paní Lenko. Pokud byste chtěla uplatnit výdaje za materiál v daňových výdajích, tak byste musela zařadit stodolu do obchodního majetku. Předpokládám, že se jedná o samostatnou stavbu.

Offline

 

#7 2015-12-08 19:30:49

Markéta9
Člen/ka

Re: Podnikání a pronájem nemovitosti

Dobrý den, je možné aby s.r.o. , které jsem jediným jednatelem mě pronajímala nemovitost? A naopak já jako jednatel mohu své s.r.o. pronajímat ? Velice děkuji. M.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB