Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-03-21 23:54:29

Toja
Člen/ka

kurz pro účely daně z příjmu

Prosím o radu, jaký kurz lze použít pro účely daně z příjmů. Jsem OSVČ, odečet výdajů paušálem.
Mám u příjmu přepočítávat cizí měnu denním kurzem ČNB (ke dni připsání částky na účet), nebo jednotným kurzem vyhlašeným v lednu 2014? (Pokyn D-16)?
Ještě jsem slyšela o pevném kurzu, nevím však, zda lze uplatnit a jaký kurz to je.

Pro účely DPH a souhrnného hlášení jsem používala denní kurz (ke dni ZP), protože jednotný kurz ještě není v průběhu roku znám.

Mohu případně kombinovat a použít pro účely DPH jiný kurz než pro účely daně z příjmu?

Děkuji za radu,
Toja

Offline

 

#2 2014-03-22 15:30:12

Zdena
Moderátorka

Re: kurz pro účely daně z příjmu

Pro účely DPH můžete použít jiný kurz, než který použijete pro účely daně z příjmů.

Pro daň z příjmů můžete použít buď denní kurz ČNB jako u DPH, nebo příjmy přepočítat jednotným kurzem.

Pokud si stanovíte pevný kurz, tak bych jej použila pro obě daně. Pevný kurz se vždy stanovuje předem na určité období, např. měsíc, čtvrtletí, nejdéle na kalendářní rok. Vycházíte z kurzu ČNB platného k prvnímu dni zvoleného období.

Offline

 

#3 2014-03-23 01:07:57

Toja
Člen/ka

Re: kurz pro účely daně z příjmu

Dekuji za odpoved. Kurz, ktery jsem pouzivala pro DPH v roce 2013 (denni), uz ted nezmenim za pevny, abych je pouzila pro obe dane.
Vzhledem k tomu, ze jsem fakturovala vetsinou v prvni pulce roku, kdy byl kurz (CZK/EUR) priznivejsi nez na konci, vychazi mi nejlepe pouzit kurz pevny, pokud by to slo. Treba ze dne 2.1.2013 (25,225) na cely kalendarni rok.
Bude to tak v poradku pro pripadne kontroly FU?
Musim ke stanoveni pevneho kurzu vyhotovit nejake prohlaseni?

Ted prave ctu v Pokynu D-16, ze: "Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, použijí pro přepočet cizí měny jednotný kurz stanovený podle § 38 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění."

Nevyplývá z toho povinnost použít jednotný kurz? Snad ne.

Dekuji za radu.
Toja

Offline

 

#4 2014-03-23 15:01:30

Zdena
Moderátorka

Re: kurz pro účely daně z příjmu

Pokyn D-16 se odvolává na § 38/1 ZDP. Z tohoto ustanovení vyplývá, že poplatník, který nevede  účetnictví, použije ?. jednotný kurs, NEVYUŽIJE-LI KURZY devizového trhu uplatňované podle zvláštních právních předpisů o účetnictví. Kurzy platné pro účetnictví tedy můžete použít i v případě, že nevedete podvojné účetnictví. 

V případě podvojného účetnictví se kurzy pro přepočet stanoví vnitřním předpisem, takže při použití pevného kurzu by to asi chtělo nějakou vnitřní směrnici nebo prohlášení. Při použití denního kurzu nebo následného přepočtu jednotným kurzem (jen pro účely daně z příjmů) podle mého názoru žádnou směrnici nepotřebujete.

U pevného kurzu si nejsem stoprocentně jistá, zda jej můžete použít s ohledem na skutečnost, že pro účely DPH máte používat kurz platný pro osobu provádějící přepočet (§ 4/4 ZDPH). Možná vytvořit směrnici, ve které odlišně určíte kurz platný pro přepočet DPH a kurz platný pro přepočet daně z příjmů (DPH denním kurzem, DzP pevným kurzem). Třeba se připojí do diskuse ještě někdo další.
Jestliže se rozhodnete pro používání pevných kurzů, tak musíte přesně stanovit období, na které jej vyhlašujete. Dle § 24/7 zákona o účetnictví se použije kurz ČNB platný K PRVNÍMU DNI OBDOBÍ. V případě ročního kurzu bych tedy vycházela z denního kurzu ČNB platného k 1. 1. 2013.

Offline

 

#5 2014-03-24 23:47:08

Toja
Člen/ka

Re: kurz pro účely daně z příjmu

Děkuji moc za vysvětlení. Tak teď nevím, zda mohu použít pevný kurz pro DzP, nebo nikoli.
Jen rekapitulace pro případné další diskutující: nevedu učetnictví, jsem OSVČ - náklady uplatňuji paušálem. Pro účely DPH jsem použila v roce 2013 denní kurz.

Kurz ČNB k 1.1.2013, jsem nenašla, zřejmě se vyhlašuje pouze v pracovní dny. Mám tedy použít kurz platný k 31.12.2012 nebo 2.1.2013, pokud bych ho směrnici vyhlásila na roční období?
Děkuji.
Toja

Offline

 

#6 2014-03-24 23:54:44

Zdena
Moderátorka

Re: kurz pro účely daně z příjmu

Nový rok je svátek, takže 1. 1. platí kurz z 31.12.2012.

Offline

 

#7 2014-03-29 19:14:32

Zdena
Moderátorka

Re: kurz pro účely daně z příjmu

1. Podle mého názoru je to správně.
2. Výdaj byl učiněn v korunách, takže není co přepočítávat.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB