Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2010-09-04 20:51:01

HorakovaPe
Člen/ka

Přechod zpět k daňové evidenci

Dobrý den,
téma přechod DE- paušál je zde podrobně popsán.. Co když ale budu chtít přejít z paušálu z roku 2009 zpět v roce 2010 na daňovou evidenci? Děje se něco s nezaplacenými fakturami za rok 2009 (pohledávky a závazky, případně zásobami)?
Děkuji
Petra

Offline

 

#2 2010-09-07 00:48:53

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod zpět k daňové evidenci

Postup podle § 23/8/b) ZDP:
3. v případech, kdy poplatník uplatňuje výdaje podle § 7 odst. 7 nebo podle § 9 odst. 4, o cenu nespotřebovaných zásob, o hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem [s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y)] a zaplacených záloh.

V roce 2010 pozor na § 25/1/zd) ZDP, daňově neuznatelnými výdaji jsou:  výdaje spojené s úhradou závazku, s výjimkou závazku vzniklého z důvodu pořízení hmotného (§ 26), vzniklého ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník uplatňoval výdaje podle § 7 odst. 7 nebo § 9 odst. 4 a výdaje spojené s úhradou závazku, o jehož hodnotu byl snížen výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji v některém z minulých zdaňovacích období,

Při přechodu z paušálu na skutečné výdaje budete v dodatečném přiznání zvyšovat základ daně roku 2009 o výši pohledávek (a podle zákona také o cenu nespotřebovaných zásob, ovšem při paušálu nemáte povinnost zásoby evidovat, takže zřejmě žádné nebudou), avšak nemáte možnost snížit základ daně o výši závazků.
K dodaněným pohledávkám (ř.105)  neuplatníte žádné výdaje a to ani v dodatečném přiznání za rok 2009 (paušální výdaj lze uplatnit k příjmům, nikoliv k pohledávkám), takže je zdaníte v plné výši. Úhrady závazků, které vznikly v době uplatňování paušálních výdajů, nejsou daňově uznatelnými výdaji.

Offline

 

#3 2014-03-24 17:24:39

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod zpět k daňové evidenci

Se zásobami a dodatečným přiznáním si dle mého názoru nemusíte lámat hlavu. Podle novely zákona o daních z příjmů, účinné od 1. 1. 2014, dodaňují paušalisté jenom pohledávky.

Offline

 

#4 2014-03-24 22:37:23

Bláža
Člen/ka

Re: Přechod zpět k daňové evidenci

Dobrý večer,
ráda bych také položila dotaz.
Chci přejít z paušálu na výdaje, vedu DE. Mám 3 faktury, které jsem vystavila v roce 2013 a platba přišla až v roce 2014.
Mám zdanit pokud přejdu na výdaje jenom to, co jsem obdržela zaplacené v roce 2013 nebo i to co přišlo až 2014. Pracuji jako průvodce, takže nemám zásoby.
Předem moc děkuji za odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB