Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » výdajový paušál na dopravu a DPH

#1 2014-02-16 21:04:45

Kralik36
Člen/ka

výdajový paušál na dopravu a DPH

Dobrý den, chtěl bych se ujistit jak to je s autem používaným i pro soukromé účely a DPH u PHM a oprav (případně náhradních dílů). Stal jsem se nyní plátcem DPH a trochu jsme se zamotal. Auto mám v OM a využívám paušální výdaj na dopravu snížený...tedy 4000Kč. Pokud povedu knihu jízd mohu si tedy uplatnit odpočet DPH v poměrné výši využívání automobilu pro podnikání např. podnikání 60% soukromé 40%, ale cena PHM se započítává stále do těch 4000Kč paušálu na dopravu. Nepletu se?
U oprav je to ale tak, že odečtu DPH ve výši 80% nebo také podle skutečnosti podle knihy jízd? A cenu za opravu mohu dát do nákladů (nezahrnuje se do výdajového paušálu), je to tak?

Předem děkuji za odpověď

Offline

 

#2 2014-02-23 21:47:28

Kralik36
Člen/ka

Re: výdajový paušál na dopravu a DPH

někdo kdo by mi potvrdil-vyvrátil mou domněnku nenašel by se prosím?

Offline

 

#3 2014-02-24 00:19:48

Zdena
Moderátorka

Re: výdajový paušál na dopravu a DPH

Paušální výdaj na dopravu se vztahuje pouze k dani z příjmů a nemá nic společného s DPH.

Odpočet DPH z PHM, oprav a náhradních dílů uplatníte v poměru, v jakém auto používáte k podnikání a k soukromým účelům. Poměr zjistíte z knihy jízd. Cena PHM se počítá z daňových dokladů, nikoliv z paušálu na dopravu.

Pokud jde o daň z příjmů, tak si uplatníte 4.000,- Kč měsíčně za PHM a parkovné. Cenu (bez DPH) za opravy, odpisy a další náklady spojené s vozidlem (kromě silniční daně) krátíte o 20%.

Offline

 

#4 2014-03-20 17:44:39

Kralik36
Člen/ka

Re: výdajový paušál na dopravu a DPH

Dobrý den, ještě bych se zeptal, pokud podávám daňové přiznání k DPH a DPH z dokladů vztahujících se k vozidlu krátím na 52% (poměr jízd služebních a soukromých z knihy jízd vyšel za únor v poměru 52:48%) budu používat krácení za každý měsíc takové co vyjde z knihy jízd. Nemusím řešit zda mi jeden měsíc vyjde poměr 52:48 a další třeba 95:5%. Je to tak nebo se pletu?

Offline

 

#5 2014-03-20 20:41:55

Zdena
Moderátorka

Re: výdajový paušál na dopravu a DPH

Ano, za každý měsíc použijete takové krácení, jaké vyjde z knihy jízd. Poměr nemusíte řešit, v některém měsíci můžete mít jenom 5% soukromých jízd.

Offline

 

#6 2014-03-21 06:08:43

Kralik36
Člen/ka

Re: výdajový paušál na dopravu a DPH

Děkuji

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » výdajový paušál na dopravu a DPH

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB