Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-03-17 14:13:34

Dagmar80
Člen/ka

DPP a souběžně ÚP

Dobrý den,
potřebovala bych poradit, jak je to se zaměstnancem, který je momentálně na ÚP a chceme ho zaměstnat na DPP. Jeho výdělek bude měsíčně max. 4tis hrubého. Na internetu je diskuzí celkem dost, ale mnohdy se v tom vyznat, je kumšt.
Víme, že by nástup musel oznámit na ÚP v den nástupu do zaměstnání, jen se chci ujistit, jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním. Co jsem se dočetla, tak by zaměstnavatel neměl v našem případě (výdělek 4tis. Kč) povinnost ho kdekoliv hlásit. Je také v tomto našem případě zbytečnost mu dávat podepsat prohlášení?
Děkuji moc za odpověď, vždy jsem tady dostala perfektní rady a cením si vaší práce.:-)

Offline

 

#2 2014-03-17 17:16:16

Marie66
Člen/ka

Re: DPP a souběžně ÚP

Dobrý den.
Zaměstnance na DPP, kterému budete vyplácet odměnu do výše 10 000,-Kč, ve Vašem případě max. 4250 Kč (z důvodu evidence na ÚP) nemusíte nikam hlásit. Z Dohody o provedení práce (do 10 000,-Kč) se neplatí žádné sociální ani zdravotní pojištění, za uchazeče o zaměstnání evidovaného na ÚP platí stát.
Podepsání Prohlášení k dani má svůj význam i tady, neboť pokud by nepodepsal, museli byste mu srážet daň ve výši 15 %. Pokud podepíše, uplatníte základní slevu na poplatníka.
Předpokládám, že zaměstnavatel je registrován na Fú jako plátce daně ze závislé činnosti a také na pojišťovně, jako plátce zákonného pojištění zaměstnavatele.

Offline

 

#3 2014-03-17 17:37:30

Dagmar80
Člen/ka

Re: DPP a souběžně ÚP

děkuji moc za reakci. jen jsem chtěla ujištění, že to vše chápu správně, aby někde nebyl problém. Na FÚ zaměstnavatel registrován je, máme ještě zaměstnance na HPP. Jen nevím, v jaké souvislosti mám brát dotaz, zda jsme plátci zákonného pojištění zaměstnavatele. Za zaměstnance na HPP pravidelně zákonné pojištění platíme, ale v případě DPP se žádné neodvádí, nebo je to jinak??

Offline

 

#4 2014-03-17 20:59:40

Zdena
Moderátorka

Re: DPP a souběžně ÚP

Je to tak, jak píšete. Dohodář z odměnou do 10 tis. Kč nemá vyměřovací základ, ze kterého byste počítali pojistné. Ale je pojištěn. Myslím, že z pojistky se vyplácí pouze bolestné.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB