Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-12-12 10:34:03

aroma17
Člen/ka

prodej pozemku daň z příjmu

Dobrý den. Před dvěmi lety jsem koupila pozemek jako soukromá osoba. Nyní chci prodat. Vím, že budu platit 4% daň z převodu nemovitosti, pokud stihnu prodat do konce roku, po novém roce asi platí kupec? A nemám jasno v dani z příjmu. Jsem zaměstnanec. Pravděpodobně podám daňové přiznání, kde uvedu do §10 příjem. Můžu uplatnit jako výdej kupní cenu?
Děkuji za radu. Broňa

Offline

 

#2 2013-12-12 13:30:29

Zdena
Moderátorka

Re: prodej pozemku daň z příjmu

Daň z převodu nemovitosti 4% (z prodejní ceny nebo ceny dle posudku, vždy z té vyšší) bude i v příštím roce platit prodávající. Smluvní strany se budou moci dohodnout, že daň z převodu zaplatí kupující.

Podáte daňové přiznání, ve kterém uvedete příjmy ze zaměstnání (vyžádejte si od zaměstnavatele potvrzení o výši příjmů a sražených zálohách) a příjmy z prodeje pozemku. Jsou to příjmy podle § 10 ZDP, vyplníte přílohu č. 2 přiznání. Jako výdaj můžete uplatnit kupní cenu a další prokazatelné výdaje, které jste vynaložila v souvislosti s prodejem, například platbu za sepsání smlouvy nebo poplatky za vklad do KN. Výdaje lze uplatnit pouze do výše příjmů.

Offline

 

#3 2013-12-12 13:36:07

aroma17
Člen/ka

Re: prodej pozemku daň z příjmu

Moc děkuji :-) Broňa

Offline

 

#4 2014-03-10 19:44:18

pedro168
Člen/ka

Re: prodej pozemku daň z příjmu

Dobry den,
zdedil jsem cca pred 25 lety zemedelsky pozemek (pole-orna) a nyni jsem ho prodal cca za 30 tis. Jaka je v tomto pripade dan (4% nebo 0,75% jako u prodeje polnosti?) a musim dale zaplatit jeste dan z prijmu ve vysi 15%? Jsem duchodce bez dalsich prijmu a musim kvuli tomu podavat specialni danove priznani? Prodej jsem uskutecnil nyni v breznu - do kdy musim podat dan z prodeje polnosti a do kdy priznani z prijmu pokud jsou i pri tak nizke cene prodeje priznani vubec nutna?

Dekuji Pedro

Offline

 

#5 2014-03-10 21:48:37

Zdena
Moderátorka

Re: prodej pozemku daň z příjmu

Dobrý večer. Zaplatíte pouze daň z nabytí nemovitých věcí (do r. 2013 daň z převodu nemovitosti), pokud jste si v kupní smlouvě nedohodli, že daň zaplatí nabyvatel pozemku. Sazba daně je 4% ze základu daně. Podrobněji najdete například zde:
http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/hl … 44602.html
Daň se platí formou zálohy, která je splatná poslední den lhůty pro podání přiznání. Přiznání se podává do konce třetího měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byl proveden vklad v katastru nemovitostí. Jestliže KÚ rozhodne o povolení vkladu v březnu, tak podáte přiznání do konce června.

Vzhledem k tomu, že jste vlastnil pozemek déle, než 5 let, je příjem z prodeje osvobozen od daně podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů. Nemusíte tedy podávat přiznání k dani z příjmů.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB