Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-03-08 19:55:42

Helli
Člen/ka

Auto na úvěr

Dobrý den,  prosím o radu. Pročítám zde dotazy a odpovědi na podobné téma, ale čím dál tím víc se do toho zamotávám....
OSVČ, vede DE, neplátce DPH. V květnu 2013 si koupil auto a následně si na něj vzal úvěr od banky. V kupní smlouvě je kupujícím on, ve velkém TP je uveden jako vlastník také on. Avšak v úvěrové smlouvě je ujednání o zajišťovacím převodu vlastnického práva okamžikem podpisu úvěrové smlouvy a součástí je zde i smlouva o výpůjčce. TP je uložen u úvěrové spol., jemu byl  MěÚ vystaven druhopis. Jsem z toho trochu zmatená. Vlastník je tedy do splacení úvěru banka (podle smlouvy) nebo on - když je uveden v TP? Pokud banka a OSVČ může tedy uplatnit odpisy jen na základě smlouvy o výpůjčce, kdo je povinen platit silniční daň?  Platí jí on,ale teď jsem se do toho tak zamotala, že si nejsem jistá, zda je to dobře ....
A jako daňové výdaje si tedy uplatní:  odpisy z titulu smlouvy o výpůjčce + úroky z úvěru a pojistné + skutečné výdaje za PHM a parkovné + může i výdaje za opravu, servnisní prohlídku atp.? Je to tak dobře?


Moc děkuji!

Offline

 

#2 2014-03-08 22:21:12

Zdena
Moderátorka

Re: Auto na úvěr

OSVČ může uplatňovat odpisy na základě smlouvy o výpůjčce.
Silniční daň platí ten, kdo je zapsaný v TP (provozovatel), tedy OSVČ.
Jako daňové výdaje si uplatní odpisy hmotného majetku, úroky z úvěru a pojistné. Dále skutečné výdaje na PHM + parkovné (nemůže použít paušální výdaj na dopravu), výdaje na opravy, údržbu, servisní prohlídky atd.
Ano, je to tak dobře:-)

Offline

 

#3 2014-03-09 11:58:03

Helli
Člen/ka

Re: Auto na úvěr

Moc děkuji za rychlou odpověď!!! Jste skvělá! :-)
Na jednu stranu jsem ráda, že jsem se v tom zorientovala dobře, na druhou z toho radost tedy vůbec nemám - když jsem objevila v úvěrové smlouvě to ujednání o zajišťovacím převodu a výpůjčce, myslela jsem, že mě klepne .... Jde o mého kamaráda.Nevím, proč se nejdřív někde neporadil...
Mějte se hezky! Určitě se na Vás zase obrátím!

Offline

 

#4 2014-03-09 16:27:54

Zdena
Moderátorka

Re: Auto na úvěr

Bez zajišťovacího převodu vlastnického práva by nedostal úvěr.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB