Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-02-16 18:52:09

Vyřazení auta a DPH

Dobrý večer, paní Zdeno,
přečetla jsem si všechny Vaše odpovědi na téma vyřazení auta z DE do os.vlastnictví, ale nejsem žádná účetní, stále nevím jak s tím DPH. Auto měl manžel jako DHM, odepsala jsem rovnoměrně, na vstupu uplatnila DPH a nyní po 12 letech používání pro podnikání jsem auto k 31.12.2013 vyřadila z DE.Dle tabulek bazaru zjistila že by auto prodal cca za 15tis.Kč. Auto je odepsáno tedy DP neplatím /pouze kdyby jej prodal do pěti let/ ale jak DPH , to musím uvést na vstupu částku 2.604,-Kč, ale jak do Přiznání DPH tam tu částku  dostanu?Manžel je čtvrtl.plátce DPH. Používám úč.program MRP  Vystavit FV, ale jak jí zlikvidovat?
Snad mi poradíte, mořím se s tím celý cen, čtu a pořád nic nechápu.
Děkuji

Offline

 

#2 2014-02-16 19:44:46

Zdena
Moderátorka

Re: Vyřazení auta a DPH

Dobrý večer, paní Ludmilo. Podívejte se do nápovědy svého programu. Vystavuje se doklad o použití (§ 32 ZDPH). To je obdoba vystavené faktury, jenom tam nebude odběratel. Místo předmětu a rozsahu plnění se uvádí sdělení o účelu použití, např. Vyřazení automobilu xy do osobního užívání. Ve svém programu dostanu do přiznání zápisem do archivu DPH. Doklad o použití jenom založíte k záznamní povinnosti.

Offline

 

#3 2014-02-17 08:45:52

Re: Vyřazení auta a DPH

Děkuji za odpověď, ve svém programu jsem udělala v ev.přijmů a výdajů příjmy z podnikání - DPH - částku kterou jsem si zjistila na stránkách bazarů a to že by se auto prodalo za 40 tis.Kč, tedy částku 6.944,- DPH které se mi promítlo jako daň na vstupu. Ještě mě napadlo, zrovna se mi jim to moc dávat nechce. A kdybych nechala auto stále ve firmě a odepsala ho až bude mít třeba za 3 roky skoro žádnou hodnotu, ale jak by to bylo se silniční daní, tu bych nemusela platit nebo nemusela? Manžel s tímto autem pro podnikání již nejezdí, používám ho já a syn pro soukromé účely. Tak ještě prosím tuto odpověď. Děkuji moc. Lída

Offline

 

#4 2014-02-17 16:46:07

Zdena
Moderátorka

Re: Vyřazení auta a DPH

Pokud auto necháte v OM a je to vozidlo do 3,5 tuny, tak za měsíce, ve kterých nebylo ani jednou použito k podnikání, nemusíte platit silniční daň.

Ještě mě napadlo, že by auto mohlo posloužit k uplatňování výdajů, ale nesměl by je používat syn. Předpokládám, že auto je ve společném jmění manželů, takže Vy je můžete bez problémů využívat. Kdyby manžel zaplatil silniční daň, tak by mohl uplatňovat krácený paušální výdaj na dopravu 4.000,- Kč měsíčně. Manžel by určitě našel důvod, aby auto alespoň jednou měsíčně použil k podnkání. Při uplatňování paušálního výdaje na dopravu nemusíte vést knihu jízd.

Offline

 

#5 2014-02-19 10:03:47

Re: Vyřazení auta a DPH

Paní Zdeno, děkuji, auto nechám u ledu a až bude mít hodnotu 00 tak vyřadím. Děkuji Lída

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB