Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-01-19 10:31:36

kodl1
Člen/ka

výdaje paušálem

dobrý den v roce 2012 jsem použila výdaje paušálem v DDP  za rok 2011 jsem dodanila zásoby a i OSSZ. nyní v roce 2013 také použiji výdaje paušálem musím něco dodanovat mám jen zásoby v roce 2012 a v roce 2013 také jen zásoby pohledávky splaceny v obou letech s 0,- Na konci roku děkuji

Offline

 

#2 2014-01-19 17:26:18

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje paušálem

Nic nedodaňujete.

Offline

 

#3 2014-02-11 11:17:17

Evrly
Člen/ka

Re: výdaje paušálem

Dobrý den, Vážená paní Zdeno,
loni známý uplatňoval výdaje paušálem vzhledem k tomu , že by vznikla velká ztráta co nechtěl. Na skladě mu zůstali ale zásoby za cca 200 Tis toto ale nebylo nikde uvedeno a pohledávky tvrdí že dal všechny do roku 2012 .Letos chce přejít k daňové evidenci.Na stránkách jsem ale našla toto :
Pokud jsme dosud používali paušální výdaje a chceme začít uplatňovat výdaje podle skutečnosti (a tím pádem vést daňovou evidenci), měli bychom udělat úpravu posledního daňového přiznání (ř. 105) a Přehledu pro OSSZ
Jedná se přitom o cenu zásob nespotřebovaných k 31.12.2012 a výši pohledávek evidovaných k 31.12.2012, kromě pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y)  ZDP.
Pro zdravotní pojišťovnu se oprava neprovádí.
K opravám se pojí i doplatek daně a pojištění, kromě toho se nám zvýší zaloha na sociální pojištění (a pokud máme vysoké zisky, tak i záloha daně z příjmu).
Celá úprava není zrovna šťastně vymyšlená a v zákoně popsaná, existují i názory, že je to vlastně vymyšleno a popsáno špatně (já si to také myslím). Údajně je možné, že od počátku roku 2015 se úprava zákona změní, a nebude se dodaňovat nic.
Jak tomu rozumět má tedy dodanit zásoby ? Není tedy jednodušší zůstat letos ještě u paušálu a na DE přejít v roce 2015? A lze přenechat část jeho výdajů jeho družice, kterou by ustanovil jako spolupracující osobu? Jak prosím postupovat?
Mockrát děkuji
Evrly

Offline

 

#4 2014-02-11 19:17:02

Zdena
Moderátorka

Re: výdaje paušálem

Dobrý večer, Evrly. Proč uplatňoval paušál, když mohl ztrátu vyřešit tím, že by si některé výdaje prostě neuplatnil? Ale to už je jedno, paušální výdaje nelze zpětně změnit.

Jestli je pro něj výhodnější uplatnit v roce 2013 skutečné výdaje, tak by podle mého názoru nemusel dodaňovat zásoby, které měl k 31.12.2012 (stejně neměl povinnost je evidovat, takže požadavek dodanění něčeho, co nemusím sledovat, mi přijde nesmyslný).  Změna zákona, o které se píše na stránkách, je účinná už od 1. 1. 2014. Ustanovení § 23/8/b) bod 3. zní:
"v případech, kdy poplatník uplatňuje výdaje podle § 7 odst. 7 nebo podle § 9 odst. 4, o hodnotu pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem [s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y)]."
To znamená, že pokud budete letos podávat dodatečné přiznání, tak budete dodaňovat jen případné pohledávky. Jestli má zásoby za 200 tis., tak na přechodu na DE stejně prodělá. Do daňových výdajů je nedostane a při prodeji nebo spotřebě v roce 2013 se mu navýší zisk.   

Pokud nemusí přejít na skutečné výdaje kvůli daňovému bonusu na děti a slevě na manželku, tak může ještě v roce 2013 zůstat u paušálu, třeba se zásob zbaví (bude mít příjem, ke kterému si uplatní příslušné procento výdajů).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB