Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2014-01-15 10:00:14

hedvika
Člen/ka

Paušální výdaje u pronájmu

Dobrý den, vlastním byt a dosud jsem uplatňovala paušální výdaje u pronájmu.Uplatňovala jsem si daňový bonus na dítě v plné výši.Nemám žádné jiné příjmy.Chtěla bych přejít od roku 2013 na výdaje ve skutečné výši, kvůli možnosti uplatňění daňového bonusu. Jakým způsobem?Uvedu pouze v daňovém přiznání u výdajů 0 ?žádné skutečné výdaje v podstatě nemám,nic jsem neopravovala, poze snad výdaj na daň z nemovitostí-ale to je zanedbatelná částka. byt vlastním cca 7 let.Musím uvádět odpisy, když to vlastně nebude mít vliv na výslednou daň, která vyjde stejně nulová a výpočet odpisů je pro mě poměrně složitý?Co musím evidovat?Dosud jsem poze uvedla do příjmů částky za nájem(bez záloh na energie), budu tu stejnou částku uvádět i v přiznání za 2013?Děkuji

Offline

 

#2 2014-01-15 21:34:14

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje u pronájmu

Do výdajů můžete dát třeba jenom tu daň z nemovitosti. Možná jste koupila nějaké zařízení bytu, židle, varnou konvici .....

Uplatňování odpisů hmotného majetku je možnost, nikoliv povinnost.

Povinná evidence by podle § 9 odst. 6 zákona o daních z příjmů měla obsahovat záznamy o příjmech a výdajích v časovém sledu, evidenci odepisovaného hmotného majetku (pokud byste se rozhodla odpisovat), evidenci o tvorbě a použití rezervy na opravy hmotného majetku (pokud budete tvořit), mzdové listy (pokud někoho zaměstnáte) a v období, ve kterém přestanete pronajímat, též evidenci pohledávek a závazků. I při uplatňování skutečných výdajů můžete uvádět do příjmů částky za nájem bez záloh na energie. Předpokládám, že zálohy nájemníkovi vyúčtujete podle skutečné spotřeby.   

Pokud jste měla na konci roku 2012 nějakou pohledávku (nepředpokládám), tak byste ji musela dodanit cestou dodatečného přiznání za rok 2012.

Offline

 

#3 2014-02-10 08:47:34

marta
Člen/ka

Re: Paušální výdaje u pronájmu

Dobrý den, velice děkuji za odpověď. V případě, že bych se rozhodla třeba v budoucnu uplatňovat odpisy, je to možné? Z jaké častky se vypočítají, když byt vlastním od roku 2008, od počátku ho pronajímám.Je to z pořizovací ceny bytu nebo musím mít ohadní cenu k datu, kdy začnu odepisovat?
Dále bych se chtěla zeptat-v případě, že bych se rozhodla uplatnit ve výdajích cestovné, mohu uplatnit paušálně 4000Kč za měs., přestože skutečné cestovné je u mě minimální?Musím platit silniční daň?
Děkuji

Offline

 

#4 2014-02-10 10:01:23

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje u pronájmu

Odpisy můžete uplatňovat v budoucnu. Vstupní cenou je pořizovací cena bytu (doba mezi pořízením a zahájením pronájmu je kratší než 5 let). Za roky, ve kterých jste uplatňovala výdaje procentem z příjmů, vedete odpisy evidenčně - byly zahrnuty v paušálních výdajích.

Ve výdajích můžete uplatnit paušální výdaj na dopravu 4 tis. Kč měsíčně bez ohledu na skutečnou výši cestovného. Stačí, když zajedete do bytu jednou měsíčně. Pokud máte pouze příjmy z pronájmu, tak nemusíte platit silniční daň. Ve výdajích můžete dále uplatnit například pojištění nemovitosti nebo úroky z hypotéky.

Offline

 

#5 2014-02-10 10:07:04

marta
Člen/ka

Re: Paušální výdaje u pronájmu

Velice děkuji za rychlou odpověď

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB