Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-07-01 20:32:17

Miki40
Člen/ka

Odlišné sazby DPH u stejného zboží

Prosím o radu. Jak je to s DPH při prodeji kávy, čaje, zmrzliny v cukrárně?
O víkendu jsem si dal vídeňskou kávu v cukrárně a byla mi naúčtováno 21% DPH a jinde jen 15%.
Doposud jsem si myslel, že káva patří mezi potraviny (pochutiny, potravinové doplňky) se sazbou 15%.
Může mi prosím toto někdo vysvětlit. Děkuji.

Offline

 

#2 2013-07-02 18:15:00

Zdena
Moderátorka

Re: Odlišné sazby DPH u stejného zboží

Pokud jsou káva, čaj nebo zmrzlina konzumovány v cukrárně, pak nejde o prodej potravin (ve snížené sazbě), nýbrž o poskytnutí stravovací služby (v základní sazbě).

Offline

 

#3 2013-07-04 19:26:22

Miki40
Člen/ka

Re: Odlišné sazby DPH u stejného zboží

Zdena napsal(a):

Pokud jsou káva, čaj nebo zmrzlina konzumovány v cukrárně, pak nejde o prodej potravin (ve snížené sazbě), nýbrž o poskytnutí stravovací služby (v základní sazbě).

Tak teď v tom mám zmatek ještě více. Byl jsem s dcerou v cukrárně ve Zlíně (nebudu jmenovat), já si dal Vídeňskou kávu, dcera zmrzlinový pohár. Při platbě jsem měl já DPH 21% a dcera 15%.
Zdá se, že záleží na nastavení pokladny.

Offline

 

#4 2013-07-04 20:11:22

Zdena
Moderátorka

Re: Odlišné sazby DPH u stejného zboží

Vídeňskou kávu určitě neprodávají přes ulici, každý si ji vypije v cukrárně. Zmrzlinu zřejmě prodávají i do kornoutů, takže uplatnili sníženou sazbu, jako kdybyste si ji odnesli, tím jste ji měli levnější.

Offline

 

#5 2013-12-27 14:01:08

xxluky
Člen/ka

Re: Odlišné sazby DPH u stejného zboží

Zdravím. Vidím, že na toto téma trochu váznou odpovědi :-) Zkusím to tedy proto trochu objasnit...

Jedná se o základní a sníženou sazbu DPH u stejného zboží, tedy u potravin - konzumačních. S touto problematikou se můžeme setkat například v prodejnách s rychlým občerstvením, v cukrárně nebo i třeba v pizzerii.
Cokoliv si koupíme a zkonzumujeme přímo v prostorách restaurace - prodejce bude účtovat základní sazbu DPH. Pokud si jídlo vezmeme s sebou, bude nám účtována nižší sazba DPH. Prodejce bude více vydělávat v případě druhého, předešlého příkladu, protože prodejce má většinou stanoveny pevné ceny a proto platíme stejně.

Toto se týká například při nákupu rychlého občerstvení, zmrzliny ale i pizzy atp.

Podrobnější popis a hezký článek na http://www.portal-firem.cz/podnikani/pr … ma-vliv-33

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB