Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-01-22 06:07:44

lada23
Člen/ka

Auto soukromě, majetek manželů, auto v OM

Dobrý den, mohl bych Vás požádat o radu k následujícímu případu. Já a manželka používáme jeden automobil pro své živnosti (každý má svoji živnost) + používáme auto i k soukromým účelům. Automobil jsem vložil do obchodního majetku své živnosti. Automobil splácím u banky.

-    Může manželka používat nadále automobil ke svému podnikání a uplatňovat si náhrady za použití vozidla ( 3,70 Kč/1km) a náhrady za pohonné hmoty dle skutečné ceny na základě dokladů, vede si knihu jízd. Musíme sepsat smlouvu, či mezi manželi se nemusí.
-    Mohu já uplatnit krácený paušál 4000 Kč/ měsíc. + opravy, pneumatiky, úroky, povinné ručení z 80%
-    Silniční daň si uplatním já v plné výši

Pokud je vše nutno učinit jinak mohl bych požádat o popis, jak bychom měli náhrady uplatnit.
Velice Vám děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2013-01-22 17:54:05

Zdena
Moderátorka

Re: Auto soukromě, majetek manželů, auto v OM

lada23 napsal(a):

Dobrý den, mohl bych Vás požádat o radu k následujícímu případu. Já a manželka používáme jeden automobil pro své živnosti (každý má svoji živnost) + používáme auto i k soukromým účelům. Automobil jsem vložil do obchodního majetku své živnosti. Automobil splácím u banky.

-    Může manželka používat nadále automobil ke svému podnikání a uplatňovat si náhrady za použití vozidla ( 3,70 Kč/1km) a náhrady za pohonné hmoty dle skutečné ceny na základě dokladů, vede si knihu jízd.                 

ANO. Nebo bez knihy jízd a můžete se podělit o Váš paušál, například manželka 1.000,- Kč měsíčně, Vy 3.000,- Kč měsíčně.

Musíme sepsat smlouvu, či mezi manželi se nemusí.
Jestliže jste auto pořídili v době trvání manželství a nemáte upravené společné jmění, tak patří Vám oběma, je součástí společného jmění manželů. Ostatně ten dluh u banky také:-) V tom případě nesepisujete žádnou smlouvu.

-    Mohu já uplatnit krácený paušál 4000 Kč/ měsíc. + opravy, pneumatiky, úroky, povinné ručení z 80%
                ANO. Odpisy hmotného majetku, tak také jenom 80%.

-    Silniční daň si uplatním já v plné výši          ANO.

Pokud je vše nutno učinit jinak mohl bych požádat o popis, jak bychom měli náhrady uplatnit.
Velice Vám děkuji za odpověď.

Offline

 

#3 2013-12-16 21:26:00

jedle
Člen/ka

Re: Auto soukromě, majetek manželů, auto v OM

Dobrý den,
prosím o radu - manžel má auto nevložené do OM, pořízené v době manželství, platí na něj silniční daň z titulu svého podnikání (prokazatelně používá), ale výdaje uplatňuje paušálem (celkové výdaje, ne výdaje na dopravu). Manželka uplatňuje reálné výdaje, může využít výdajový paušál 4000/měs na stejné auto?
Děkuji.

Offline

 

#4 2013-12-18 22:13:34

Zdena
Moderátorka

Re: Auto soukromě, majetek manželů, auto v OM

Používají auto i soukromě?

Offline

 

#5 2013-12-18 22:25:55

jedle
Člen/ka

Re: Auto soukromě, majetek manželů, auto v OM

Dobrý večer paní Zdeno, ano používají i soukromě. Děkuji moc.

Offline

 

#6 2013-12-18 23:30:47

Zdena
Moderátorka

Re: Auto soukromě, majetek manželů, auto v OM

Manželce bych asi uplatnila o trochu méně, například 3.000,- Kč nebo 3.500,- Kč/měs. Manžel sice uplatňuje výdaje procentem z příjmů, ale auto prokazatelně používá. V jeho paušálních výdajích jsou zahrnuté veškeré výdaje vynaložené na dosažení příjmů, tedy i nějaké výdaje na PHM a parkovné. Na auto v SJM si mohou manželé uplatnit v úhrnu 4.000,- Kč, ponechala bych tedy alespoň malou část paušálu u manžela.

Offline

 

#7 2013-12-19 08:27:12

jedle
Člen/ka

Re: Auto soukromě, majetek manželů, auto v OM

Zdeničko moc vám děkuji, jste fakt anděl. Přeju Vám klidné a pohodové vánoce a do nového roku hlavně zdraví a pevné nervy s námi se všemi!!!!!
Děkuji ještě jednou!

Offline

 

#8 2013-12-20 20:01:39

Zdena
Moderátorka

Re: Auto soukromě, majetek manželů, auto v OM

Nemáte zač:-)

Přeji Vám i ostatním členům diskusního fóra pěkné Vánoce a mnoho štěstí a zdraví v roce 2014.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB