Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-05-25 08:11:57

pavel081
Člen/ka

Přechod na vedlejší činnost

Dobrý den, několik let pracuji jako OSVČ na hlavní činnost. Nyní zvažuji nástup do zaměstnání na plný úvazek s tím, že bych si ŽL ponechal jako vedlejší. Jaká je v tomto případě procedura? Mám po podpisu pracovní smlouvy (nebo ještě před) zajít na zdravotní p. a na ossz (případně ještě někam jinam) a věc jim oznámit? Mám problém s tím, že může dojít k situaci, kdy například ve zkušební době po 14 dnech, nebo po měsíci ukončím pracovní poměr z důvodu, že mi práce nevyhovuje a pak bych musel opět všude nahlašovat změnu na hlavní činnost. Vykazoval bych pak třeba nějakých 14 dní v DP, případně přehledech? Zajímalo by mě proto, jestli je pro tento účel nějaký vhodný postup. Např., že bych se alespoň ten první měsíc před úřady "tvářil" stále jako podnikající na hlavní činnost. Nevadí mi ani na zálohách něco přeplatit, pokud bych to mohl po podání přehledu nárokovat.
Je to pro mě krok do neznáma, budu proto vděčný za každou odpověď.

Offline

 

#2 2012-05-26 22:42:25

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod na vedlejší činnost

První měsíc (ale i více měsíců) můžete nadále platit zálohy jako OSVČ hlavní. Přeplatky se vám po podání přehledů o příjmech a výdajích vrátí. Pokud byste ukončil pracovní poměr po 14 dnech, tak zaplatíte pojistné, které byste platil kdybyste byl jen OSVČ hlavní. Za OSVČ vedlejší ještě považován jen v těch měsících, ve kterých jste PO CELÝ MĚSÍC souběžně s podnikáním zaměstnán.

Až si budete jistý, že vám práce vyhovuje, tak zajděte na zdravotní pojišťovnu. Oznamte jim, že jste zaměstnán (pokud vás zaměstnavatel řádně přihlásil k pojištění, tak si to pojišťovna ověří, pro jistotu si můžete vzít s sebou pracovní smlouvu), na místě můžete vyplnit potřebný formulář (oznámení pojištěnce) a pojišťovna vás převede do jiné kategorie pojištěnců. Pak můžete přestat platit zálohy.

Na OSSZ je také lepší zajít osobně. Nemusíte (ale můžete) jim oficiálně oznamovat změnu, stačí se zeptat, jestli vás zaměstnavatel přihlásil k pojištění. Hlavně vám poradí, zda a v jaké výši máte platit zálohy, záleží na výši průměrného daňového základu, uvedeného v přehledu za rok 2011.

Offline

 

#3 2012-05-27 22:48:38

pavel081
Člen/ka

Re: Přechod na vedlejší činnost

Děkuji Vám za odpověď, přesně tohle jsem chtěl slyšet ;-) První cca měsíc a půl tedy nechám vše při starém, pak zajdu do pojišťoven vše nahlásit a ověřit zda mě zaměstnavatel přihlásil k pojištění.

Offline

 

#4 2013-11-05 16:38:36

Romero
Člen/ka

Re: Přechod na vedlejší činnost

Dobrý den,
chci se zeptat,pracuji již 10 roků jako OSVČ na HPP s mým otcem,kde oba máme Živ.listy v oboru truhlářství a mezi s sebou smlouvu o sdružení.
Jelikož otec už je blíží k důchodovému věku (asi pul roku do předčasného) a práce taky nemáme mnoho,tak zvažujeme možnost,že smlouvu o sdružení vypovíme - otec půjde na pracovní úřad a já bych pokračoval na živnost sám.Anebo bychom na pracovní úřad šli oba a nechal bych si pouze živnost na Vedlejší pracovní poměr.
Jsou vůbec tyto dvě možnosti reálné???
Děkuji mnohokrát za odpověd.

Offline

 

#5 2013-11-17 11:48:11

Zdena
Moderátorka

Re: Přechod na vedlejší činnost

Můžete ukončit smlouvu o sdružení a jeden z vás může pokračovat v živnosti sám. Ten, kdo je evidován na ÚP jako uchazeč o zaměstnání, nemůžete mít živnost, ani jako vedlejší činnost.

Offline

 

#6 2013-11-17 13:26:17

jofrey
Člen/ka

Re: Přechod na vedlejší činnost

Dobrý deň prajem , som zo Slovenska a chcem si otvoriť živnosť alebo s.r.o  v ČR ako sa to dá urobiť , viem mi niekto poradiť????
Dakujem za odpoveď

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB