Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » Živnosti
  •  » nákup v zahraničí a následný prodej v ČR

#1 2013-10-03 13:56:22

tetaflek
Člen/ka

nákup v zahraničí a následný prodej v ČR

dobrý den, momentálně jsem na rod.dovolené a od ledna 2013 mám ŽL na vedlejší činnost - neplátce DPH (výroba textilií, text.výrobků, oděvů a od.doplňků + velkoobchod a maloobchod) - vyrábím (resp.šiji) dekorační předměty (doma v obýváku). Rodičovskou mám do konce roku a chtěla bych od r.2014 převést živnost na hlavní.
Mám pár otázek a budu moc ráda za odpověď:
1) pokud budu své výrobky zasílat do zahraničí stává se ze mě automaticky plátce DPH? Mám několik nabídek od fyzických osob, ale v současné době má o mé výrobky zájem i paní, která je chce dále prodávat ve svém obchůdku (Španělsko) - stejná otázka ohledně plátcovství
2) dalším bodem mé vize ve vlastním podnikání je nákup zboží ze zahraničí (Čína) drobné dekorační předměty, bižuterie, knoflíky - stejná otázka ohledně plátcovství
3) je nutné si zřídit podnikatelský účet? A jak je to pak s účtem paypal
4) je nutné pro neplátce (paušál 60%) vést si "skladové zásoby" - bude je po mě pak kontrola vyžadovat?

neplánuji vydělávat horentní sumy - v současné době tím chci vyřešit vysokou nezaměstnanost v našem regionu, takže se spokojím s 15.tis.měsíčně (uvádím jen pro představu jaký rozsah plánuji). Jako místo podnikání mám uvedeno místo svého trvalého bydliště .

předem moc děkuji za odpověď

Offline

 

#2 2013-10-03 14:21:16

renesas
Člen/ka

Re: nákup v zahraničí a následný prodej v ČR

ad (1) podle zákona o DPH nikoliv, avšak v Česku je možné všechno. Český zákon o DPH je dosti odlišný od zákona o DPH platného ve zbytku EU (ačkoliv by měl český zákon o DPH být totožný se zákonem o DPH pro celé EU).

ad (2) pokud zboží přijde na celnici do ČR, pak zaplatíte clo a DPH a české ministerstvi financí z vás udělá plátce DPH raz dva :) Důvod je prostý: jednoukrát ročně totiž jednotlivá ministerstva financí zemí EU provádí vzájemná vyrovnání DPH od plátců DPH ve vlastní zemi, kteří nakoupili zboží nebo služby včetně DPH v jné zemi EU. Toto DPH zaplacené v jiné zemi EU se pak vrací do země, kde má sídlo plátce, který DPH jinde zaplatil. A jednotlivá ministerstva pak přes finanční úřady toto DPH zaplacené v jiné zemi vrací svým daňovým poplatníkům. To platí i pro Česko s tím rozdílem, že (1) české ministerstvo financí inkasuje DPH, které jeho plátci jinde v EU zaplatili, ale svým plátcům toto DPH už nevrátí a ponechá si je (2) české ministerstvo financí má milion výmluv, když má vrátit DPH do jiné země EU těm plátcům z jiných zemích EU, kteří v ČR zaplatili DPH.
Takže, když odněkud něco dovezete, ihned z Vás udělají plátce DPH, aby si mohli těch pár drobných vyreklamovat (ale Vy je nedostanete). Jistým řešením je, dovézt zboží do jiného sátu EU než do Česka, tam ho vyclít a pak to zboží poslat do Česka, kde už DPH neplatíte. V jiné zemi totiž zaplatíte menší DPH a velmi pravděpodobně Vám jej i vrátí, když už se tam stanete plátcem DPH.

(3) podnikatelský účet v bance by jste měl/a mít

(4) v České republice naprosto určitě, čím menší sklad budete mít, tím přesnější evidenci musíte vést. Ale dám Vám na závěr zdarma jednu dobrou radu (a toho si važte, protože dobré rady se vyvažují zlatem): vykašlete se na živnost v Česku, vraťte ŽL českým úředníkům a zaregistrujte si Váš byznys v Anglii, vyděláte na tom, nejen finančně, ale i duševně, ubyde Vám moře starostí, stresů z byrokracie.

Editoval renesas (2013-10-03 14:24:12)

Offline

 

#3 2013-10-21 15:54:39

tetaflek
Člen/ka

Re: nákup v zahraničí a následný prodej v ČR

Renesas - mockrát děkuji za vyčerpávající odpovědi - hned se na to dívám jinak a pravda asi se na to vyprdnu náš stát je jeden velkej bordel, poslední dobou je mi z toho opravdu zle :-( Vaše rada v bodu č.4 zní zajímavě, jen nevím jak na to - zkusím se na to zaměřit a pohledat, jak se to vlastně dá zrealizovat :-)
ještě jednou mockrát děkuji za pomoc!!!

Offline

 
  • Index
  •  » Živnosti
  •  » nákup v zahraničí a následný prodej v ČR

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB