Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Paušální výdaje na auto a DPH

#1 2013-10-08 20:16:57

Katjez
Člen/ka

Paušální výdaje na auto a DPH

Dobrý den,
moc prosím o pomoc.
Vedu DE, čtvrtletní plátce DPH, v OM 2 automobily - první automobil používán prvního půl roku pouze pro podnikání, v červnu letošního roku zakoupen druhý větší automobil, který bude používán pouze pro podnikání s tím, že první menší auto bude i pro soukromé účely.
Stále si nějak nevím rady s DPH.
Podle informací, které mám mohu u PHM a parkovného uplatňovat DPH podle poměru ujetých služebních a soukromých účelů. Mohu tento poměr stanovit čtvrtletně podle knihy jízd (tzn. že každé čtvrtletí bude jiný) nebo si ho mám stanovit za celý rok odhadem?
Jak to pak bude s ostatními provozními nákladyu (opravy, vybavení vozu, apod.) - tady mi přijde divné, stanovit poměr za čtvrtletí. Nebo je lepší neuplatňovat DPH vůbec?
Moc děkuji za odpověď, pěkný den
Kateřina

Offline

 

#2 2013-10-08 22:24:35

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Vaše zdaňovací období je čtvrtletí, stanovte si tedy poměr podle knihy jízd za každé čtvrtletí zvlášť. Platí i pro ostatní provozní náklady, také mi to přijde divné, ale lepší způsob asi nevymyslíme. Uplatnění nároku na odpočet je možnost, nikoliv povinnost, ale myslím, že by bylo škoda nárok neuplatnit.

Offline

 

#3 2013-10-09 20:52:35

Katjez
Člen/ka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Dobrý večer, moc děkuji za odpověď. Ještě bych se ráda zeptala, předpokládám správně, že krácený paušál na auto uplatňuji pouze v měsících, kdy jsem auto používala i na soukromé účely? Pokud je to tak, jak je to s ostatními výdaji? - Ty krátím také jen v měsících, kdy jsem auto použila i soukromě - teď mám na mysli daň z příjmu?
Ještě jednou děkuji Kateřina

Offline

 

#4 2013-10-10 00:23:33

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Ano, ostatní provozní výdaje krátíte v měsíci, ve kterém jste auto použila i k soukromým účelům, a uplatnila jste proto krácený paušální výdaj na dopravu. Provozní výdaje, vynaložené v měsíci, ve kterém jste auto používala jen k podnikání (a uplatníte proto nekrácený paušální výdaj na dopravu) se nekrátí. Takže v měsíci, ve kterém zaplatíte větší opravu auta, je vhodné používat auto pouze pro podnikání. Jestli Vám to připadá divné, tak nejste sama:-) 

Silniční daň se nekrátí.

Odpisy uplatňujete ročně. Pokud uplatníte krácený paušální výdaj na dopravu, a stačí na jediný měsíc v roce, tak musíte zkrátit roční odpis o 20%.

Offline

 

#5 2013-10-10 07:55:52

Katjez
Člen/ka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Ještě jednou moc děkuji za pomoc. Kateřina

Offline

 

#6 2013-10-10 21:52:40

Katjez
Člen/ka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Dobrý večer Zdeno,
tak jsem si myslela, že ve výdajovém paušálu na auto a DPH mám jasno, bohužel tomu tak není - začala jsem zapisovat do deníku a úplně jsem se ztratila.
Mám auto, které používám na soukromé i služební účely - poměr za 3.Q je 60% služebně, 40% soukromně.
V září jsem nechala auto umýt v myčce - cena za mytí 121,- (100+21 DPH). A teď nevím, jak dál.
Pro daň z příjmu jsem základ 100,- rozdělila na 80,- (daňově uznatelné výdaje) a 20,- (daňově neuznatelné).
Pro DPH mi vychází nárok na odpočet 12,6 Kč (60% z 21,-)  a teď vůbec nevím, co udělám s těmi zbývajícími 40% DPH (tj. 8,4 Kč), které nemůžu nárokovat.
Napadají mě dvě možnosti - dát je do nedaňových výdajů a nebo je také rozdělit na 80 a 20% - ale to je jen dohad.
Poradíte, prosím?
Opět moc děkuji
Kateřina

Offline

 

#7 2013-10-11 22:57:48

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje na auto a DPH

Dala bych celé do nedaňových výdajů.

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Paušální výdaje na auto a DPH

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB