Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2013-06-01 14:03:01

Danyp
Člen/ka

prodejní cena výrobku

Dobry den,
prosim o radu jak postupovat při výpočtu prodejní ceny výrobku. Jsem plátce dph vedu jednoduché účetnictví. Nakupuji materiál, z kterého vyrábím výrobky. Máme udělenou směrnici, že na 1 výrobek se spotřebuje tolik a tolik materiálu. Moje otázka zní, jak stanovit prodejní cenu výrobku?

Offline

 

#2 2013-06-02 07:14:38

dolarhyd
Člen/ka

Re: prodejní cena výrobku

Dobrý den, dle mého názoru je stanovení prodejní ceny zcela jednoznačně na vašem uvážení v závislosti na mnoha faktorech (konkurenční ceny výrobků, lokalita, cílový segment atd.).  Obecný kalkulační vzorec pro výpočet koncové ceny konkrétního výrobku vypadá následovně:

  + přímý materiál
  + přímé mzdy
  + ostatní přímé náklady
  + výrobní (provozní) režie (např. odpisy strojů, energie, atp.)
VLASTNÍ NÁKLADY VÝROBY
  + správní režie (např. řízení podniku jako celku, odpisy správních budov)
VLASTNÍ NÁKLADY VÝKONU
  + odbytové náklady (např. skladování, propagace, expedice)
ÚPLNÉ VLASTNÍ NÁKLADY VÝKONU
  + zisk (ztráta)
CENA VÝKONU

P.S. jedná se pouze o "učebnicový" příklad kalkulace, vše závisí na konkrétním typu výrobního programu v závislosti na výrobku a výše uvedeným faktorům jeho prodejnosti.

Offline

 

#3 2013-06-02 16:09:04

JB59
Člen/ka

Re: prodejní cena výrobku

Cenovou kalkulaci si udělejte úplně jednoduše. Změřte si, jak dlouho vám trvá výroba jednoho výrobku. Z toho si odvoďte, koli jste schopni vyrobit za jeden měsíc. Nezapomeňte na přestávky, případnou dovolenou apod. Radši míň kusů než víc. Pak si spočítejte, kolik bude stát materiál na tyto kusy. Zároveň si určete, jak velkou mzdu si za měsíc zasloužíte (hrubého). Teď vemete všechny náklady, které musíte za měsíc zaplatit. Tj. energie, odpisy, nájem, pojištění, spotřební materiál, mzda prodavače, ... Prostě všechno. Pokud jste plátce DPH, tak samozřejmě bez DPH. Teď sečtete mzdu+náklady, k tomu připočítáte zisk (např. 20%) a přičtete materiál. Celou částku podělíte počtem kusů, které vyrobíte za měsíc. Dostáváte cenu za jeden kus. K ní přidáte DPH. Můžete si také zároveň spočítat jakou cenu má jedna hodina práce (včetně zisku) a pak už při výrobě jiného výrobku použitý čas násobit koeficientem, přičíst cenu za materiál a máte cenu výrobku. Po nějaké době (půl roku, rok) si pak můžete zkontrolovat, zda skutečnost odpovídá výpočtům a případné nesrovnalosti zkorigovat.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB