Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-05-10 19:13:22

nela.zivcakova
Člen/ka

Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, začínám podnikat v oblasti prodeje oděvů. Snažím se zorientovat v tom, co konkrétně je pro mě výhodné. Zakládám second-hand spojený s prodejem vyráběné bižuterie a dalších textilních výrobků. Podle zjištěných info jsme se rozhodla nebýt plátce dph a danit své příjmy paušálně. Je toto rozhodnutí opravdu nejlepší? Nikdy dříve jsem nepodnikala. Potřebovala bych zjistit, jak výše přiznaného pžíjmu ovlivňuje další věci, například peněžitou pomoc v mateřství, která se mě předpokládám v blízkých letech bude týkat - jinými slovy - neočekávám příliš velké příjmy, nerada bych platila příliš velkou daň, zároveň by mě zajímala hranice nejnižšího možného příjmu tak, aby to nadále negativně neovlivnilo mateřskou, důchod, nemocenskou apod, nejsem si jistá tím, co konkrétně nadále ještě ovlivní výše příjmu. .... s tím souvisí otázka - co konkrétně je vyměřovací základ, jak se počítá? A poslední věc - pokud danit paušálem, započítává se výhoda díky hypotéce? Předem děkuji a omlouvám se pokud jsem jen špatně hledala.

Offline

 

#2 2013-05-11 07:40:51

JANAA
Člen/ka

Re: Peněžitá pomoc v mateřství

Dobrý den, rozhodnutí nestát se plátcem DPH chválím, pro Vámi popsanou situaci je to rozumné.
Zda použít pro výpočet daně výdaje skutečné, či výdaje paušálem, to je otázka. Asi bych schovávala všechny doklady od skutečných výdajů, a na konci roku vypočítala, co vyjde lépe, alespoň první rok podnikání bych si tu práci dala a srovnala. Ale pokud příjmy budou nízké, jak píšete, pak asi vyhraje paušál. Peněžitá pomoc v mateřství, aby na ni byl nárok, musíte si mimo zákonné zdr a soc pojištění platit dobrovolně nemocenské pojištění, které dělá pro rok 2013 minimálně Kč 115,-. Jaká výše mateřské vyjde z této částky netuším, snad to má propočteno někdo jiný tady a poradí. Výši   dobrovolného nemocenského pojištění si můžete sama navýšit, ale úměrně s tím si navýšíte platbu sociálního pojištění. Hypotéka - odečet úroků - se může započítat i při výdajích paušálem, ale pokud Vaše   příjmy budou nízké, a tím pádem bude nízký základ daně, pokryje daň sleva na dani a hypotéka se neuplatní. Jana

Offline

 

#3 2013-05-11 11:33:25

nela.zivcakova
Člen/ka

Re: Peněžitá pomoc v mateřství

Děkuji moc za Vaši odpověď, mohla byste mi prosím ještě prozradit co konkrétně znamená, že daň pokryje sleva na dani? v daních se prozatím opravdu nevyznám...do nějaké výše příjmu je sleva na dani, která daň zcela pokryje? díky Nela

Editoval nela.zivcakova (2013-05-11 11:58:18)

Offline

 

#4 2013-05-13 07:08:35

JANAA
Člen/ka

Re: Peněžitá pomoc v mateřství

Roční sleva na poplatníka na dani dělá Kč 24.840,-, takže pokud bude základ daně 165.600 tak bude daň nula, při vyšším základu daně už nějakou daň platit budete, ale můžete ještě uplatnit odpočty životního či penzijního pojištění, dary, úrok z úvěru.

Výpočet daně: 165600 x 15% = 24.840.

Offline

 

#5 2013-05-13 11:20:49

Zdena
Moderátorka

Re: Peněžitá pomoc v mateřství

K peněžité pomoci v mateřství a k rodičovskému příspěvku pročtěte článek z 8.1.2013 zde:
http://www.ipodnikatel.cz/Socialni-poji … steni.html
můžete si z něj stáhnout kalkulačku pro výpočet peněžité pomoci v mateřství.

Doporučuji pročíst i články z roku 2012 na těchto stránkách:
http://www.penize.cz/materska-dovolena/ … materskou!
http://www.penize.cz/rodicovsky-prispev … ecne-cinne

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB