Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-05-06 20:35:10

mat
Člen/ka

Dvě auta, z nichž jedno je využito pouze k jedné služební cestě

Dobrý den, jsem OSVČ, neplátce DPH, registrovaný k silniční dani. Vlastním dvě auta, ani jedno není v OM. Starší používám výhradně k podnikání a chci na něj uplatňovat paušální výdaj 5000 Kč, novější (koupené na úvěr, který dosud splácím) používám soukromě. Ve 2.čtvrtletí tohoto roku mě čekají dvě cesty po Evropě a protože se přece jen jedná o náročnější cesty, chtěl bych jet tím novým autem a uplatnit prokazatelný nákup pohonných hmot, případně platby za dálniční mýta.  Mám proto následující dotazy.

1) Je to vůbec možné? Pokud ano:

2) Je možné zaplatit zálohu za druhé auto pouze na měsíce (dny), kdy jsem ho používal k podnikání?

3) Je možné využít na jedno auto paušál a na druhé prokazatelné výdaje?

4) Je možné používat k podnikání auto, koupené na úvěr, který ještě splácím? (majitelem jsem já, velký technický průkaz je uložen u společnosti, která mi úvěr poskytla.)

5) Musím vést na druhé auto knihu jízd a pokud ano, jak, když je auto kromě jedné 3000 km služební cesty využíváno pouze soukromě?

Děkuji předem za odpověď.

Offline

 

#2 2013-05-06 22:08:29

Zdena
Moderátorka

Re: Dvě auta, z nichž jedno je využito pouze k jedné služební cestě

1) Pokud byste chtěl uplatnit prokázané výdaje, tak byste musel auto vložit do obchodního majetku.  U auta nevloženého do OM můžete uplatnit pouze náhrady, tj. základní sazbu náhrady 3,60 Kč/km a náhradu za spotřebované pohonné hmoty (průměrnou spotřebu vypočítáte podle údajů v TP). Pro účely výpočtu náhrady můžete použít vyhlášenou cenu PHM, nebo můžete cenu paliva doložit doklady o nákupu.

2) Zálohu na silniční daň můžete zaplatit pouze za měsíce, ve kterých jste auto použil k podnikání. Nelze platit SD jen za dny.

3) Je možné použít na jedno vozidlo paušál a na druhé vozidlo náhrady.

4) Ano.

5) U vlastního vozidla nevloženého do obchodního majetku stačí vést evidenci pracovních cest.

Více zde:
http://jakpodnikat.cz/cestovni-nahrady.php
http://jakpodnikat.cz/prumerne-ceny-phm.php

Offline

 

#3 2013-05-06 22:53:29

mat
Člen/ka

Re: Dvě auta, z nichž jedno je využito pouze k jedné služební cestě

Vážená paní, moc děkuji za Vaši odpověď. Jen prosím o upřesnění... pochopil jsem, že pokud nemám vozidlo v OM, mohu cenu paliva doložit doklady o nákupu, ale nemohu odepsat věci typu dálniční známky, mýto ap. Ještě jednou děkuji.  mat

Offline

 

#4 2013-05-07 00:02:52

Zdena
Moderátorka

Re: Dvě auta, z nichž jedno je využito pouze k jedné služební cestě

Ano, cenu paliva můžete doložit doklady o nákupu, ale doklad o nákupu bude pouze podkladem pro výpočet náhrady za spotřebované PHM (průměrná spotřeba podle TP/100 * počet ujetých km * cena za 1 litr PHM).

Zahraniční dálniční známku a mýto bych uplatnila jako nutný vedlejší výdaj při pracovní cestě.

Offline

 

#5 2013-05-07 15:07:28

Zdena
Moderátorka

Re: Dvě auta, z nichž jedno je využito pouze k jedné služební cestě

Tazatel nehodlá v EU podnikat, pouze se vypraví na dvě pracovní cesty po Evropě. Máte pro něj nějakou užitečnou informaci?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB