Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-04-15 17:46:01

jirula75
Člen/ka

Zahraniční stravné

Dobrý den.
Snažím se někde vyčíst, zda je stanovená horní hranice pro stravné na zahraničních cestách.
Nebo je daná jen jedna sezba?? O krácení je toho spousta, ale do jaké výše může být zaměstnancům "přilepšeno" jsem nenašla.
A jak je to s kapesným na zahraniční cesty? Zdá se mi to jako forma přilepšení k zahraničnímu stravnému. V zákoně je o něm jen jedna strohá větička.
Netýká se náhodou jen státních zaměstnanců???
Děkuji. Jiřula

Offline

 

#2 2013-04-15 20:47:04

Zdena
Moderátorka

Re: Zahraniční stravné

V soukromé sféře není stanovena žádná horní hranice. Pokud je právo zaměstnance na vyšší stravné, než uvádí zákoník práce, zakotveno ve vnitřním předpisu, v kolektivní smlouvě nebo v jiné smlouvě, pak bude na straně zaměstnavatele uznáno jako daňově uznatelný výdaj. Ovšem u zaměstnance je třeba stravné nad limit zdanit a odvést z něj i ZP a SP.
Zaměstnanci můžete poskytnout kapesné až do výše 40% nekráceného stravného (před krácením o bezplatně poskytnutá jídla). Možno poskytnout i vyšší kapesné, v tom případě platí totéž, co u stravného nad limit.

Offline

 

#3 2013-04-16 12:18:00

jirula75
Člen/ka

Re: Zahraniční stravné

Děkuji mnohokrát. Už jsem zkusila i mzdový program, jak si s tímto poradí.
Jen nebude moci být dodržena podmínka, že zahraniční stravné musí být vyplaceno v cizí měně - podle místa vyslání.
Ale asi se dá zakotvit do pracovní smlouvy či platového výměru, že základní sazba bude vyplacena formou zálohy v příslušné měně a případné navýšení
bude vyúčtováno spolu s vyúčtováním cesty ve mzdě za příslušný měsíc. Myslíte, že by  tento způsob byl přípustný?
Hledala jsem různé formuláře na zahraniční cesty a v několika bylo vyůčtování provedeno a vyplaceno v CZK.
J.

Offline

 

#4 2013-04-16 22:26:35

Zdena
Moderátorka

Re: Zahraniční stravné

Zaměstnavatel nemusí nutně vyplácet zahraniční stravné v cizí měně, může se zaměstnancem dohodnout výplatu v Kč.  Zálohy a vyúčtování řeší § 183 zákoníku práce.

Pročtěte článek zde:
http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokume … rch_query=
Je sice z roku 2011 a od roku 2012 nastaly změny v krácení stravného, ale obecné postupy zůstávají stejné.

Offline

 

#5 2013-04-17 07:52:50

jirula75
Člen/ka

Re: Zahraniční stravné

Ještě jednou moc děkuji. Moc pěkný článek.
Kdybych  takový našla dřív, neotravovala bych... :)
Přeji dny plné sluníčka.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB