Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody
Nejste přihlášen(a)
Stránky: 1
Dobrý večer paní Zdeno, ráda bych vás poprosila o radu.
Jedná se o OSVČ, FO, invalidní důchodce 2. stupně. Začátek podnikání v září 2012. Za rok 2012 vykázal v daňovém přiznání na řádku 37 zisk 4318 Kč. Pro vyplnění přehledu OSVČ jsem použila interaktivní formulář ze stránek VZP.
Vyšlo mi prosím správně, že by měl za rok 2012 doplatit 292 Kč na zdravotním pojištění?
A i když je plátcem pojištění i stát, že bude muset v roce 2013 platit měsíční zálohu 73 Kč ?
U přehledu pro ČSSZ mi vyšlo za rok 2012 nula a placení záloh na rok 2013 rovněž nula.
Je to tak prosím správně ?
Děkuji předem mnohokrát za odpověď.
Zdena
Offline
Dobrý večer, paní Zdeno, vyšlo Vám to správně. Důvěřujte interaktivním formulářům, jsou chytřejší, než my:-)
Jednoduchý propočet: pojistné na ZP činí 6,75% zisku, tj. 291,465 Kč. Zisku docílil za 4 měsíce, na 1 měsíc připadá 72,86 Kč. Pojistné i zálohy se zaokrouhlují na celé koruny nahoru.
Plátcem pojistného je sice stát, ale pokud má pojištěnec příjmy, tak odvádí pojistné i on. Má úlevu v tom, že nemusí platit z minimálního vyměřovacího základu, ale jen ze skutečného příjmu. Zálohy nemusí platit jen v prvním roce podnikání, kdy ještě neví, kolik vydělá, takže není z čeho je stanovit. V dalších letech už ale zálohy platí (pokud v předchozím roce nevykázal ztrátu). Zálohy neplatí jen lidé, kteří jsou zároveň zaměstnaní, a zaměstnavatel za ně odvádí pojistné z min. vyměř. základu.
V přehledu pro ČSSZ správně vyšla nula a příští rok bez záloh, neboť zůstal pod hranicí povinné účasti na důchodovém pojištění OSVČ. U zdravotního pojištění není stanovena žádná hranice, do které by nemusel platit pojistné.
Offline
Stránky: 1