Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-02-14 18:34:39

stepka
Člen/ka

Podnikání na ŽL - student do 26 let

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně platby ZP/SP. Jsem student (do 26 let) a v měsíci březnu a dubnu 2013 budu mít příležitostnou práci na ŽL (výdělek v březnu cca 20.000 Kč, v dubnu cca 8.000 Kč), v ostatních měsících zatím představu nemám, ale patrně se nebude jednat o práci na ŽL, ale o dohodu. Zaměstnavatel je bohužel neústupný a v těchto dvou přivýdělcích dohodu nepřipouští, jedná se o průvodcovskou činnost. Chtěla jsem se tedy zeptat, jak je to s výpočetem daní, ZP, SP a se slevou na dani v případě takto malého výdělku u studenta do 26 let. Děkuji za Vaši odpověď.

Offline

 

#2 2013-02-14 21:19:49

Zdena
Moderátorka

Re: Podnikání na ŽL - student do 26 let

Daň z příjmů vypočítaná ze základu daně podle § 7  ZDP (pouze z podnikání) bude nulová. Předpokládám, že uplatníte paušální výdaje 60%. Daň u DPP bude záležet na tom, zda podepíšete prohlášení k dani.
ZP: 756,- Kč.
SP:     0,- Kč (předpokládám, že budete mít přihlášenou živnost na OSSZ alespoň 3 měsíce)

Offline

 

#3 2013-02-14 22:23:06

stepka
Člen/ka

Re: Podnikání na ŽL - student do 26 let

Děkuji za Vaši odpověď. V případě, že bych měla živnost přihlášenou pouze dva měsíce, na které mám zájezdy nasmlouvané, tak by byla změna prosím jaká?
A ještě jeden dotaz - má pro mě tato dvouměsíční činnost nějaký dopad do následujícího roku - platba ZP? Děkuji.

V případě DPP "růžový papír" podepisovat budu.

Offline

 

#4 2013-02-14 22:56:20

Zdena
Moderátorka

Re: Podnikání na ŽL - student do 26 let

Pokud budete mít živnost přihlášenou jenom na 2 měsíce, tak zaplatíte 1.636,- Kč na sociálním pojištění, neboť vzhledem k průměrnému měsíčnímu daňovému základu 5.600 Kč vám vznikne povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ.
Při obnovení činnosti budete platit zálohy na SP 818 Kč měsíčně a na ZP 378 Kč měsíčně.

Pokud podepíšete růžovku, tak odvod daně zajistí zaměstnavatel. Při měsíční odměně do 13 800 Kč pokryje vypočítanou daň sleva na poplatníka. Po skončení roku si vyžádejte od zaměstnavatele potvrzení o výši příjmů a sražených zálohách a příjem uveďte ve svém daňovém přiznání. Kdyby za celý rok nestačila sleva na poplatníka http://www.jakpodnikat.cz/sleva-na-dani-poplatnika.php,
tak můžete uplatnit slevu na studium (platí i v r. 2013)
http://www.jakpodnikat.cz/sleva-na-dani-studenta.php

Offline

 

#5 2013-02-15 02:16:29

stepka
Člen/ka

Re: Podnikání na ŽL - student do 26 let

Děkuji za Vaši odpověď.

Ještě bych měla přeci jen jeden dotaz - platba ZP a SP se na mě vztahuje v příštím roce za všech okolností nebo existuje cesta, aby za mě v dalším roce platil ZP/SP stát (škola) nebo byla výše obdobná jako v roce letošním (výše zmíněných 756,- Kč). Uvedených 756,- Kč bylo prosím na rok nebo na měsíc?

Děkuji.

Offline

 

#6 2013-02-16 18:45:06

Zdena
Moderátorka

Re: Podnikání na ŽL - student do 26 let

SP za Vás nikdo neplatí. ZP platí za studenta i stát, to znamená, že pokud má student příjmy, tak odvede ZP student (nemusí respektovat minimální vyměřovací základ) i stát.

Pokud se budou příjmy a výdaje roku 2013 vyvíjet, jak jsme výše odhadly, tak odvedete na zdravotním pojištění za celý rok 2013 Kč 756,-. Jestliže budete mít v roce 2013 přihlášenou živnost pouze 2 měsíce, tak byste při obnovení činnosti v r. 2014 platila měsíční zálohy na ZP ve výši 378,- Kč. Pokud byste měla přihlášenou živnost například 6 měsíců, tak byste v r. 2014 platila zálohy na ZP ve výši 126,- Kč měsíčně. Kdybyste podnikala po celý rok 2013, tak byste v r. 2014 platila zálohy 63,- Kč měsíčně.

Jestliže necháte běžet podnikání alespoň 3 měsíce (nikdo nekontroluje, co jste kdy dělala), aby Vám nevznikla povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ, tak nebudete doplácet žádné pojistné na sociální pojištění, při obnovení činnosti v r. 2014 nebudete platit ani zálohy.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB