Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2013-01-11 11:32:41

majinka
Člen/ka

Silniční daň OSVČ a přechod na vedlejší činnost

Zdravím,
OSVČ, DE, plátce DPH, automobil není v OM, přešel k 1.4.2012 z důvodu zaměstnání na vedlejší činnost.
Od dubna pak měl pouze příležitostnou práci, při které používal osobní automobil.
Mám v přehledu tyto měsíce vyloučit z povinnosti? Zálohy má zaplaceny na celý rok.
Dokládá se toto nějakým způsobem?
Díky za rady. Majka

Offline

 

#2 2013-01-11 17:07:03

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň OSVČ a přechod na vedlejší činnost

Do přiznání k dani silniční uveďte jenom ty měsíce, ve kterých auto použil k podnikání. Je jedno, jestli podnikal na hlavní nebo vedlejší činnost. Skutečnost, že auto nepoužil, se nedokládá. Jestli vznikne přeplatek na dani, tak jej můžete nechat jako zálohu na rok 2013, nebo si požádejte o vrácení přeplatku (dopis volným stylem, bez žádosti FÚ nevrátí).

Offline

 

#3 2013-01-14 20:11:53

andulka
Člen/ka

Re: Silniční daň OSVČ a přechod na vedlejší činnost

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli musí FO platit silniční daň, když má automobil v podnikání (zařazený v drobném majetku-odkup leasing) a neuplatňuje výdaje spojené s užíváním (PHM,opravy atd.) Někde jsem slyšela, že když automobil jednou v majetku je, tak se musí platit silniční daň do té doby, než se auto prodá nebo vyřadí z majetku, i když ho třeba FO nepoužívá. Je to tak?Děkuji za odpověď

Offline

 

#4 2013-01-14 21:00:51

jaromira
Člen/ka

Re: Silniční daň OSVČ a přechod na vedlejší činnost

Podle mě, za  osobní auto do 3,5 t platí, jen pokud vyjelo, i když je v majetku firmy.
Nákladní vozidlo, pokud je vloženo do OM, tak za celou dobu evidence v OM, i když vůbec nevyjelo. Jediný důvod pro nezaplacení by bylo,
že by SPZ byly dány do depozita.

Offline

 

#5 2013-01-15 13:45:47

andulka
Člen/ka

Re: Silniční daň OSVČ a přechod na vedlejší činnost

Já si myslím, že pokud jednou bylo zařazeno do podnikání-ať už odkupem leasingu nebo pořízením HIM tak se musí platit silniční daň stále, ať už uplatňuji výdaje s ním spojené, nebo ne.  Platit by nemusel jen v případě, že by auto prodal nebo vyřadil z majetku. Ale nejsem si tímto jistá, proto jsem se ptala a čekám, jestli někdo bude mít stejný názor jako já. Pokud ne, apoň se ujistím o opaku  :-) Děkuji předem za všechny názory a připomínky.

Offline

 

#6 2013-01-15 15:01:59

Zdena
Moderátorka

Re: Silniční daň OSVČ a přechod na vedlejší činnost

Souhlasím s paní Jaromírou.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB