Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-10-08 11:31:13

PRaduska
Člen/ka

terénní pečovatelská služba / paušál

Dobrý den Zdeno,
měla bych prosím na Vás pár otázek.
Operuji s myšlenkou si v našem kraji zřídit jako OSVČ soukromou peč. službu, jenom já sama s dojezdem ke klientům. Jsem momentálně bez práce ...1) Mohu ÚP požádat o příspěvek na založení živnosti ?
2) Pokud bych podnikala na vedlejší činnost , musím platit soc. a zdravotní pojištění , v případě , že bych byla " jako doma s dítětem 4 letým" ?
3)Jedná se o živnost volnou ??? Nebo je vázaná předložením např. maturitního vysvědčení zdrav. školy nebo absolvování kurzu ...?
4) Manžel je taktéž živnostník, mohli bychom používat 1 auto k podnikání , s tím, že bychom se střídali a platila by se jen 1x sil. daň ??
5) Paušál by v tomto případě byl 60% pro výpočet daně z příjmů ??
Díky moc za odpověď

Offline

 

#2 2012-10-09 23:46:34

Zdena
Moderátorka

Re: terénní pečovatelská služba / paušál

1) Informujte se na ÚP.

2) Pobíráte rodičovský příspěvek?

3) Klasická pečovatelská služba se poskytuje podle § 40 zákona č.108/2006 Sb., o sociálních službách. Pročtěte podmínky registrace od § 78 dále. Zákon najdete například zde:

http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp … &typ=r

Pokud byste jenom vypomáhala v domácnostech, tak by podle mého názoru stačila živnost volná, obory 78. Poskytování služeb osobního charakteru a pro osobní hygienu a 79. Poskytování služeb pro rodinu a domácnost.

4) Ano.

5) V případě živnosti by byl paušál 60%. V případě podnikání podle zvláštních předpisů (zákona o sociálních službách) by byl paušál 40%.

Offline

 

#3 2012-10-10 18:20:17

PRaduska
Člen/ka

Re: terénní pečovatelská služba / paušál

Děkuji za odpovědi,
příspěvek nepobírám, ale při vyřazení z ÚP s tím, že jste doma s dítětem do 7 let, pojištění zdrav. platí stát, zajímalo mě zda by při této situaci při vedlejší činnosti se musí platit sociální ..
Zákony jsem pročetla, chytrá z toho moc nejsem , pochopila jsem, že bych si musela zažádat o registraci na krajském úřadě, mám SZŠ ovšem trošku specifický obor :-) Tak nevím...

Offline

 

#4 2012-10-10 23:08:28

Zdena
Moderátorka

Re: terénní pečovatelská služba / paušál

Stát platí ZP za osoby, které celodenně pečují o dítě do 7 let (více dětí do 15 let) a nemají žádné příjmy. Pokud budete mít příjmy z podnikání, tak budete platit zdravotní pojištění. Jako osoba pečující můžete mít tu výhodu, že budete platit pojistné jen ze skutečných výdělků, nemusíte respektovat minimální vyměřovací základ.
U SP nebudete mít řádnou výhodu, budete považována za OSVČ hlavní s povinností platit pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu.

Na podmínky registrace se informujte na krajském úřadě. Pokud najdete zákazníky, ochotné platit za služby, které jim poskytnete jako živnostnice (například úklid, nákupy, doprovod k lékaři ...), tak se nemusíte registrovat jako poskytovatel sociálních služeb.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB