Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



  • Index
  •  » DPH
  •  » Krácení telefonních služeb

#1 2012-01-10 22:57:39

Palajs
Člen/ka

Krácení telefonních služeb

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně používání telefonních služeb k služebním i soukromým účelům.
Vedu DE, jsem čtvrtletní plátce DPH. cca 20% hovorů je využíváno k soukromým účelům.
Jakým zbůsobem mám zaúčtovat přijatou fakturu od T-Mobile?
Mám zaúčtovat celou přijatou fakturu za daný měsíc v plné výši s nárokem na odpočet a pak na konci čtvrtletí vystavit doklad o použití ve výši 20% ze všech přijatých faktur od T-Mobile??
Nebo mohu použít zbůsob že tuto fakturu rovnou pokrátím, tedy do daňových výdajů dám 80% základu a 80% DPH a zbylých 20% základu a DPH dám na osobní spotřebu?
Děkuji za odpověď, Pavlína M.

Offline

 

#2 2012-01-11 00:24:52

Zdena
Moderátorka

Re: Krácení telefonních služeb

Oba způsoby jsou možné.

Offline

 

#3 2012-01-13 13:28:25

Palajs
Člen/ka

Re: Krácení telefonních služeb

Dobrý den,
paní Zdeno, mockrát Vám děkuji za odpověď.
Taky jsem Vám chtěla vyjádřit poklonu za to, že jste skvělá, jak odpovídáte a prostě hodně informaci jsem se již od Vás dozvěděla. Děkuji mockrát a máte můj obdiv. Pavlína M.

Offline

 

#4 2012-01-15 23:31:24

Zdena
Moderátorka

Re: Krácení telefonních služeb

Dobrý večer, paní Pavlíno. Jen to s těmi poklonami moc nepřehánějte, nebo se mnou nebude k vydržení:-)
Správnou odpověď jste si vlastně napsala sama a tím jste možná pomohla ostatním členům diskusního fóra, kteří řeší stejný problém.

Offline

 

#5 2012-02-02 18:03:29

Kamilka
Člen/ka

Re: Krácení telefonních služeb

Dobrý den, paní Zdeno. Až dnes jsem přišla na tento dotaz a podělím se s Vámi o zkušenost. Účtovali jsme fakt. za telefon 80% do výdajů a 20% osobní spotř. stejně tak dph. Při kontrole z FÚ nám toto bylo vytknuto s tím, že musíme účtovat celou PF a dokl.o použití vrátit % soukr.použití. Takto je to prý správně podle jakési metodiky, kterou jsme nikde nenašli. Tím jsme ale navyšovali zdaň.příjem podnikatele, který pro DPFO používal výdaje %. Jednalo se o tisícové částky za rok. Tak jsme telefon přestali účtovat, protože to co dostal za dph bylo zanedbatelné proti tomu, co mu to udělalo s DPFO,OSSZ,VZP. Jiná kontrola to přešla bez komentáře. Tak si vyberte. Zdravím Vás a děkuji za vše, co pro nás děláte.

Offline

 

#6 2012-02-02 21:58:51

jaromira
Člen/ka

Re: Krácení telefonních služeb

Já jen přidám svoji zkušenost :

  Fa za telefon účtuji přímo % do výdajů a % jako výdaje bez vlivu na zisk, stejně tak i DPH %. Měla jsem kontrolu FÚ, vše bez problémů.

Offline

 

#7 2012-02-02 23:05:01

Zdena
Moderátorka

Re: Krácení telefonních služeb

Proč byste měli účtovat celou fakturu do nákladů? V době, kdy ji obdržíte, už přece víte, jakou část fakturované služby jste použili k uskutečňování ekonomických činností a jakou pro soukromé účely. Podle mého názoru bylo namístě uplatnit nárok na odpočet jen v takové výši, která odpovídá poměru využití pro ekonomické činnosti a pro soukromé účely.

Do 31.3.2011 platilo ustanovení § 72/5 ZDPH:
Pokud plátce přijatá zdanitelná plnění použije jak pro uskutečnění své ekonomické činnosti, tak pro účely s ní nesouvisející, má nárok na odpočet daně pouze v poměrné výši odpovídající rozsahu použití pro ekonomickou činnost. Pokud plátce u těchto přijatých zdanitelných plnění uplatní nárok na odpočet daně v plné výši, považuje se část přijatých zdanitelných plnění, kterou použije pro účely nesouvisející s jeho ekonomickou činností, za dodání zboží podle § 13 odst. 4 písm. a) nebo za poskytnutí služby podle § 14 odst. 3 písm. a).

Doklad o použití slouží pouze pro účely DPH a jeho vystavení neznamená, že byste automaticky musela navyšovat příjmy pro účely daně z příjmů.

Offline

 

#8 2012-02-02 23:48:45

Kamilka
Člen/ka

Re: Krácení telefonních služeb

Dobrý večer, pani Zdeno. Děkuji za reakci na mou "zkušenost". Bylo to v 1-2/2011. Pani z FÚ mluvila myslím o té službě a za službu se musí platit a tak po nás chtěla přím.doklad. Jak na dph tak i příjmovku. Vidíte zkušenosti jsou různé a bohužel názory procovnic finančáků také. Děkuji za Váš názor, budu se jím řídit a mobil účtovat podle Vás. Děkuji.

Offline

 

#9 2012-02-08 08:20:30

MarieJ
Člen/ka

Re: Krácení telefonních služeb

I já mám zkušenost s telefony. Dělám to následovně:  Celková částka za telefon- z toho 80% služební hovory + 20% soukromé hovory. Ty služební dále "rozhodím za DZ+DPH a soukromé zaeviduji na osobní spotřebu. Na FÚ neměli námitky.

Offline

 

#10 2012-07-31 14:21:59

petrunaS
Člen/ka

Re: Krácení telefonních služeb

Nevíte někdo, když uplatňuji procento z faktury za telefon - jak na DPH tak do daňových výdajů - hlavně z hlediska DPH musí být na faktuře za telefon uvedeno i DIČ? Když je to vlastně soukromý telefon?

Offline

 
  • Index
  •  » DPH
  •  » Krácení telefonních služeb

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB