Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2012-04-25 18:34:23

školačka
Člen/ka

osoba spolupracující

Dobrý den, prosila bych o radu. Manžel je OSVČ v pohostinství. Já, jeho manželka jsem delší dobu nezaměstnaná, jsem vedena na ÚP. A napadlo mě, zda bych mohla být s ním jako osoba spolupracující. Momentálně je manžel plátce DPH, ale letos už plátce DPH  nebude. Chtěla jsem se zeptat, jak poznám/vypočítám/ jestli se nám to oplatí? Máme jedno 10leté dítě. Mohlo se předejít plátcovství DPH, pokud bych se stala spolupracující osobou již dříve?
Děkuji moc za pomoc.

Offline

 

#2 2012-04-26 23:35:58

Zdena
Moderátorka

Re: osoba spolupracující

Můžete být manželovou spolupracující osobou. Plátcovství DPH a spolupráce manželů spolu nijak nesouvisejí. Rozdělení příjmů a výdajů na spolupracující osobu má význam pouze pro daň z příjmů. Manžel na vás může rozdělit až 50% svých příjmů a výdajů (maximálně 45.000,- Kč zisku za každý započatý měsíc spolupráce) a tím sníží svůj daňový základ i vyměřovací základy pro odvod pojistného na ZP a SP. Pokud má nízký daňový základ, tak se spolupráce příliš nevyplatí. Vy budete odvádět SP a ZP alespoň z minimálního vyměřovacího základu.

Offline

 

#3 2012-04-27 07:57:55

školačka
Člen/ka

Re: osoba spolupracující

ano, děkuji,ale zajímá mě to, že pokud by rozdělil na mě příjmy, tak by neměl příjmy nad 1000 000 a nebyl by plátce DPH.Nebo to chápu blbě?

Offline

 

#4 2012-04-27 22:56:33

Zdena
Moderátorka

Re: osoba spolupracující

Ne, tak to není. Rozdělení příjmů a výdajů na spolupracující osobu funguje pouze u daně z příjmů. Při posuzování registrační povinnosti k DPH (případně možnosti zrušení registrace) sledujete obrat. Obratu dosahuje jen manžel. Pokud byste chtěli jeho obraty snížit, tak byste si musela vyřídit vlastní živnostenské oprávnění na hostinskou činnost a samostatně provozovat například kuchyni, manžel by provozoval jen výčep.

Offline

 

#5 2012-04-28 17:58:13

školačka
Člen/ka

Re: osoba spolupracující

DĚKUJI.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB