Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2008-06-26 10:33:02

M.Moravcová
Host

evidence drobných plateb v DE

dobrý den,mám internetový second.hand a nejsem plátce dph..vedu daňovu evidenci,přijímám pouze platby na účet a na požádání vystavuji paragon..stane se tak jednou dvakrát za měsíc že o něj někdo požádá.Nejsem si jistá zda v DE uvést celý příjem na bankovním výpisu jako jeden doklad,nebo zda musím podle došlých plateb zavidovat každou platbu zvlášť v daný den a zda si musím pro sebe vystavovat k došlým platbám faktury jako doklad o příjmu nebo zda stačí pouze výpis z účtu který používám pouze pro podnikání...snaží se u došlých plateb uvádět VS ale ne vždy ho zákazníci dodržují a měsíčně mi chodí okolo 200 až 300 plateb v čáskách od 80 do 400 kč...prosím poraďte...děkuji Moravcová

 

#2 2008-07-01 18:33:11

Zdena
Moderátorka

Re: evidence drobných plateb v DE

K došlým platbám nemusíte vystavovat žádné faktury, ani jiné doklady, pokud je zákazník nevyžaduje. Dokladem o příjmu je výpis z běžného účtu. Pokud by pro vás bylo evidování jednotlivých plateb pracné, pak si myslím, že bude stačit součet příjmů podle bankovního výpisu.

Offline

 

#3 2008-07-18 12:08:38

M.M.
Host

Re: evidence drobných plateb v DE

takže nemusím dokazovat jednotlivé příjmy fakturami??měly by mi tedy stačit zapsané objednávky?? známá účetní taky přesně neví :-(

 

#4 2008-07-18 15:07:38

Re: evidence drobných plateb v DE

V živnostenském zákoně je uvedeno:

§31 odst.15 Podnikatel je povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby.

Takže sama žádné faktury vystavovat nemusíte, pokud je klienti nepožadují. Důležité je příjmy nějakou formou evidovat a doložit bankovním výpisem.

Offline

 

#5 2008-07-18 16:47:16

M.M.
Host

Re: evidence drobných plateb v DE

tak to by mělo být stejné jako u stánkového prodeje,tak se také vystavejí doklady jen málokdy,a příjmyse zapisují třeba do sešitu,takže pokud k výpisu doložím seznam objednávek,mělo by to být košer :-))internetový secondhand teprve pořádně začíná a málokdo se v tom orientuje :-)) děkuji za pomoc,krásný den,M.M.

 

#6 2008-07-19 06:53:48

M.M.
Host

Re: evidence drobných plateb v DE

tak jsem do pátrala pravdu u podobného pordejce secondhandu po netu,který už má zkušenost s finančním úřadem:
faktura se vytvářet musí ke každé platbě a párovat potom s platbami na účtu,když někdo nezplatí nebo objednávku zruší,musíse vystavit storno faktura a doložit mail že objednávku ruší,nebo připsat že neodpovídá.......tak si myslím že my na netu to máme složitější než v kameném krámku :-(

 

#7 2008-07-19 10:39:20

Re: evidence drobných plateb v DE

To by mě zajímalo, na zakládě jakého právního předpisu a jestli ten finanční úřad trochu nepřekračuje svoje pravomoce. Oni se totiž ti úředníci dost často snaží svoje povinnosti ulehčovat a pak přenášejí povinnosti na poplatníka, ačkoliv poplatník nemusí mít v konkrétním případě zákonnou povinnost.

Pokud nejste účetní jednotka, neřídíte se zákonem o účetnictví. Pokud nejste plátce DPH, neřídíte se zákonem o DPH.

Takže v zásadě vám zbývají 2-3 zákony: živnostenský zákon, obchodní zákon a zákoník o daních z příjmů (v něm se ale tuším o fakturách nic nepíše).

Samozřejmě, pokud jste plátce DPH, musíte vystavovat daňový doklad. Předtím jsem ale pochopil, že se de facto bavíme o paragonech.

Ono totiž ?faktura? je takový terminus technicus, každý si pod tím může představit něco jiného. Obsah faktury není nikde definován.

Závazný obsah ?faktury? obsahuje pouze zákon o DPH a částečně zákon o účetnictví.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB