Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz



#1 2011-12-02 20:50:48

romča
Člen/ka

DPH 10% či 14%

Od 1.1.2012 se mění sazba DPH z 10% na 14%, lze nějakým způsobem vyhovět zákazníkům ohledně vyfakturování v letošním roce a dodáním výrobků až v roce 2012, tak aby byla uplatněná sazba 10%, jedná se o OSVČ, který vede daňovou evidenci.Je nějaké přechodné období? Že prý běží v rádiu upoutávka, letos zaměříme příští rok dodáme v 10% sazbě DPH.Děkuji za odpověď.

Offline

 

#2 2011-12-03 18:01:02

Zdena
Moderátorka

Re: DPH 10% či 14%

V rádiu asi neřekli, že letos musejí kromě zaměření přijmout zálohu. Pak bude z přijaté zálohy (úhrada do 31.12.2011) odvedena sazba 10% a jen z případného doplatku v r. 2011 bude odvedeno 14%. I poplatník, který nevede účetnictví, má možnost přiznat a odvést DPH z přijaté zálohy (§ 21/2 ZDPH).

Offline

 

#3 2011-12-04 12:33:57

romča
Člen/ka

Re: DPH 10% či 14%

jojo, tak nějak jsem si to myslela. Ale asi by to vypadalo dost divoce, když po celou dobu zálohy nezdaňuje a najednou ke konci roku vystaví hned několik záloh, udělá i DPH a případně bude ta záloha třeba na 90% a nějakých zbývajících 10% vyfakturuje až v příštím roce - asi dost bláznivé??? Jak to vidíte Vy? Děkuji

Offline

 

#4 2011-12-05 15:25:59

Zdena
Moderátorka

Re: DPH 10% či 14%

Já na tom nevidím nic divokého, ve stavebnictví se takto postupuje při avizovaném zvýšení DPH celkem běžně.  Pokud se rozhodne přiznat daň ze záloh, tak postupuje v souladu se zákonem a je jedno, zda v  minulosti zálohy zdaňoval či nikoliv.

Offline

 

#5 2012-01-02 16:22:42

Irča
Člen/ka

Re: DPH 10% či 14%

Dobrý den,
Váš výklad jsem, myslím, pochopila dobře - mám také klientku, která se potýká s tímto problémem. Co mi ale není jasné, když doteď zálohy nezdaňovala, teď to tedy udělá, aby mohla dodržet to, co si nasmlouvala, ale co potom dál? Musí už dál zálohy zdaňovat nebo se může vrátit k předchozí praxi a nezdaňovat je, protože předtím si vybrala tento způsob? (Není účetní jednotkou a vede daňovou evidenci). Děkuji za odpověď.
Irča

Offline

 

#6 2012-01-02 19:22:52

Zdena
Moderátorka

Re: DPH 10% či 14%

Může se vrátit k předchozí praxi a zálohy nezdaňovat.

§ 21/2 ZDPH:
Plátce, který v souladu s příslušnými právními předpisy nevede účetnictví, je povinen přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění. Pokud však přizná daň ke dni přijetí úplaty, považuje se za osobu, které vznikla povinnost přiznat daň na výstupu.

Zákon říká, kdy jste povinni přiznat daň, ale nebrání vám přiznat už ke dni přijetí úplaty. Neříká nic o tom, že byste si museli vybrat jen jeden ze způsobů zdaňování. Můžete tedy jen jednou, nebo občas, nebo jen u jednoho objednatele přiznat daň při přijetí úplaty a v ostatních případech přiznávat ke dni zdanitelného plnění.

Offline

 

#7 2012-02-07 15:04:08

Stáňa
Člen/ka

Re: DPH 10% či 14%

Dobrý den.
Taky se chci optat. Mám přijatou fakturu v 2012 s 10% DPH ,zdanitelné plnění je 2011. Je to dobře?
Děkuji.

Offline

 

#8 2012-02-07 15:50:10

Zdena
Moderátorka

Re: DPH 10% či 14%

Ano, je to dobře. DPH vypočítáváte podle sazby platné ke dni zdanitelného plnění.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB