Diskusní fórum Jak podnikat

Diskuze, otázky a odpovědi pro podnikání, živnosti, daně, pojištění, účetnictví, práci na Dohody

Nejste přihlášen(a)

Oznámení

Administrátorka diskusního fóra ani jeho moderátorka a členové se nehlásí jako příslušníci určitého stavu nebo povolání k odbornému výkonu, ani jinak nevystupují jako odborníci v tématech, která jsou předmětem diskuse. - Vše přehledně také na Jakpodnikat.cz#1 2008-06-23 19:18:00

Jan
Host

Paušální výdaje procentem - evidence příjmů

Dobrý den,
mám dotaz ohledně evidence příjmů u zemědělského podnikatele. Jedná se o drobného zemědělského podnikatele. Je plátce DPH. V zákoně o daních z příjmů jsem prostudoval § 7 odst. 8, kde se uvádí, že poplatník, který uplatňuje výdaje paušálem (v tomto případě 80%) je povinen vést záznamy o příjmech a evidenci pohledávek. Jak má vypadat evidence příjmů (postačí pokud bude zaveden sešit a zde se budou uvádět jednotlivé příjmy v členění):
- datum, kdy příjem vznikl
- druh příjmu (popis za co byl příjem)
- celková částka jednotlivého příjmu
Postačí evidence příjmů v této formě, tak aby při kontrole příjmů finančním úřadem byla dostačující? Je nutné vést evidenci pohledávek, když žádné nejsou?
Dále mám dotaz. Je tato situace. Krávě se narodí tele. Mléko, které kráva vyprodukuje vypije tele (čili se spotřebuje v rámci hospodářství). Jak toto mléko zavést do evidence příjmů? Zapisuje se vůbec takového mléko do evidence příjmů?
Dále je další situace. V rámci hospodářství se vychová býk. Porazí se na jatkách. Zemědělský podnikatel si hodnotu masa z býka vykáže jako svůj plat. Eviduje se tento příjem v evidenci příjmů?
Předem děkuji za rychlou odpověď

 

#2 2008-06-25 12:28:51

Zdena
Moderátorka

Re: Paušální výdaje procentem - evidence příjmů

Závazná forma evidence příjmů není stanovena. Stačí evidence tak, jak píšete, asi bych evidovala i odběratele. Vedete jen takové evidence, pro které máte náplň, pokud nejsou žádné pohledávky (dostanete okamžitě zaplaceno), tak není co evidovat.
Mléko, spotřebované teletem, se nezapisuje do evidence příjmů. Žádné mléko jste neprodali a nevznikl vám tedy příjem.
Zemědělský podnikatel si nevykazuje žádný plat. Jeho "platem" je rozdíl mezi dosaženými příjmy a uplatněnými výdaji. Jestli tedy vykrmí dobytče a prodá je na jatkách, pak má příjem z podnikání (chov dobytka je zřejmě náplní jeho podnikatelské činnosti), ke kterému uplatní paušální výdaj ve výši 80% a rozdíl přizná ke zdanění. Co si za utržené peníze koupil (zda maso, nebo Playboy) to už je jeho věc.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB | CZ a SK
© Copyright 2002–2008 PunBB